Rolnicy w postaci dopłat bezpośrednich otrzymają do 2013 roku z unijnego budżetu ponad 2 i pół miliarda euro. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z wynegocjowanych stawek. Dostawcy mleka żądają podwyżek subsydiów, ze względu na bardzo wysokie koszty hodowli zwierząt. Rolnikom nie podoba się także limitowanie produkcji mleka.

Stowarzyszenie farmerów twierdzi, że kwoty są zbyt niskie i doprowadzą do likwidacji ponad 350 tysięcy sztuk bydła. Bułgarski resort rolnictwa odpowiada, że oczekiwania producentów są nierealne, bo żeby je spełnić rząd musiałby znaleźć w budżecie dodatkowe 300 milionów lewów.

Ponad pół miliona kurczaków zutylizowano w południowej Rosji po tym jak wykryto u ptaków wirusa H5N1. To już trzecia epidemia w ostatnim czasie, dlatego zdecydowano się na wybicie tak licznego stada drobiu. Na znacznie mniejsza skalę przeprowadzono również ubój w niemieckiej Brandenburgii. Na razie ustanowiono trzykilometrową strefę ochronną, a hodowcy maja nadzieję, że nie dojdzie do uboju na wszystkich fermach.

Na Ukrainie nie będzie można handlować ziemią rolną jeszcze do końca 2009 roku. Moratorium na zakup ziemi miało zakończyć się początkiem przyszłego roku. W zamian firmom z branży rolnej oferowana jest tania dzierżawa. Nie wszystkich jednak interesuje zakładanie nowoczesnych gospodarstw rolnych na gruntach, których nie można przejąć na własność. Użytki rolne zajmują ponad połowę powierzchni Ukrainy, czyli przeszło 30 milionów hektarów.

Źródło: Agrobiznes/Anna Katner