Polska wołowina zdobywa na świecie coraz większe uznanie ze względu na wysoką jakość. W naszym kraju zwierzęta często są utrzymywane w warunkach podwyższonego dobrostanu i żywione paszami wytwarzanymi przez rolników we własnym zakresie, co pozytywnie wpływa na wartość kulinarną mięsa. Wołowina jest jednak jednocześnie stosunkowo droga, stąd zwiększenie jej spożycia nie jest łatwym zadaniem.

Nowe rynki eksportowe

Prezes Związku Polskie Mięso jest zdania, że wbrew pozorom nie można liczyć na duży wzrost spożycia wołowiny na polskim rynku. W optymistycznym scenariuszu spodziewa się zwiększenia rocznego spożycia wołowiny na osobę z 3,2 kg do maksymalnie 5 kg, ale zaznacza, że do tego potrzeba lat ciężkiej pracy.

- Ja bym raczej szukał wzrostu eksportu. Zwłaszcza tam, gdzie nie musimy walczyć ceną, tylko jakością. Często zabieramy przedstawicieli ambasad innych krajów, pokazujemy im, jak w Polsce wygląda hodowla i to ich przekonuje o wartości polskiej wołowiny. Przede wszystkim warto zawalczyć o rynki azjatyckie. Japonia, Chiny, Korea, to są rynki wymagające, ale bardzo chłonne. Tam nie będziemy musieli walczyć ceną, ale przede wszystkim jakością. Marka polskiej wołowiny staje się tam z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna - mówi Witold Choiński.

Więcej informacji w wideo poniżej.