Przez wiele tygodni cena skupu bydła sukcesywnie rosła. Wielu rolników wstrzymywało się ze sprzedażą w oczekiwaniu na jeszcze wyższe stawki. Dość atrakcyjne oferty w ostatnim czasie spowodowały spory wysyp bydła na rynek, co z kolei wpłynęło negatywnie na ceny.

Jak informują ankietowane zakłady, poza zwiększoną podażą bydła, na spadek cen wpłynęły również niższe stawki oferowane przez włoskich kontrahentów, którzy w dużym stopniu dyktują poziom cen eksportowych.

Aktualnie, w ankietowanych zakładach ceny skupu buhajów w klasie R wynoszą maksymalnie 14,30 zł/kg (średnio 13,50 zł/kg). Natomiast w klasie O górna stawka to 13,90 zł/kg (średnio 13,12 zł/kg). Ceny samców skupowanych w wadze żywej w większości zakładów dochodzą do 8 zł/kg (7,64 zł/kg).

W mniejszym stopniu spadki cen dotknęły jałówek. Obniżki jeśli wystąpiły, dotyczyły głównie sztuk skupowanych na wagę żywą. Maksymalne stawki w klasie R wynoszą 14,50 zł/kg (średnio 13,72 zł/kg), a w klasie O 13,50 zł/kg (średnio 12,83 zł/kg). Za jałówki sprzedawane na wagę żywą producenci mogą obecnie otrzymać 7 zł/kg (średnio 6,66 zł/kg).

Najlepiej prezentują się ceny krów, które w większości przypadków wręcz wzrosły. Samice w rozliczeniu na WBC osiągają cenę do 12 zł/kg (średnio 11,40 zł/kg). Natomiast w przypadku ofert za żywą wagę, producenci mogą otrzymać do 5,5 zł/kg (ceny netto).

Chcesz sprzedać lub kupić zwierzęta? Zostaw ogłoszenie na gieldarolna.pl.