- W UE ceny bydła są bardzo wysokie, a produkcja ulega stagnacji. Ze względu na wysokie ceny unijnej wołowiny konkurencyjność UE na rynkach międzynarodowych maleje. W okresie styczeń-maj 2022 r. unijny eksport wołowiny i żywych zwierząt w relacji rocznej obniżył się o 5,1 proc. r/r do poziomu 390,4 tys. ton. Komisja Europejska podkreśliła wysokie ceny na rynku wołowiny z uwagi na stagnację produkcji – informuje Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Jak zauważa prezes PZPBM, producenci bydła mięsnego doświadczają jednak wysokich cen pasz, marże spadają w stosunku do poprzednich lat. Według prognoz Komisji Europejskiej poziom cen się utrzyma, a spadek produkcji będzie kontynuowany do jesieni.

- Średnia cena w Polsce ponownie plasuje się nieznacznie poniżej średniej Unijnej. W Polsce wzrosła produkcja wołowiny, ale to wynika ze wzrostu ubojów młodych jałówek. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości produkcja w PL będzie malała. Na rynku młodego bydła i krów w Polsce od kilku tygodni stagnacja. Były próby obniżania ceny przez zakłady, ale nieznaczne. Prognozujemy niewielki wzrost cen za około 3-4 tygodnie – zapowiada Wierzbicki.