- Tuż po ogłoszeniu projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt zwanego „5tka dla zwierząt” sytuacja na rynku wołowiny stała się mocno niestabilna – poinformował prezes PZPBM.

Jak twierdzi ekspert, trwały próby obniżania ceny o 1 a nawet 2 PLN/kg przez podmioty skupujące. Część rolników postawionych pod ścianą decydowała się na sprzedaż, a wielu rolników na próby obniżania ceny reagowało wstrzymywaniem dostaw. W ostatnim tygodniu nastąpiły spadki skupowanego bydła o 8,8 proc. a w przypadku buhajków do 24 m-cy nawet ponad 11 proc.

Zdaniem Wierzbickiego, nadchodzące miesiące niosą niepewność. Pod znakiem zapytania jest zakaz uboju religijnego na eksport, który w Senacie odłożono w czasie do 2025 r. Zakaz eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego wywoła spadek popytu na 30 proc. polskiej wołowiny kierowanej na eksport. Mięso będzie sprzedane na inne rynki, ale taniej. Do zatwierdzenia ustawy potrzebny jest jeszcze podpis Prezydenta.

- Niewiadomą jest również Brexit. W razie przyjęcia twardego tzn. bezumownego Brexitu od przyszłego roku czeka nas wojna cenowa, głownie z Irlandią – dodaje prezes PZPBM.