System oferowany przez firmę AquaBlend umożliwia osiągnięcie dużo wyższej dokładności w dozowaniu dodatków mineralnych, witaminowych, ziołowych i energetycznych w porównaniu z tradycyjnym zadawaniem w mieszankach TMR, czy mieszankach treściwych.

Dzięki efektywniejszemu wchłanianiu dodatków żywieniowych w formie płynnej istnieje możliwość stosowania niższych ich dawek, co przekłada się na większe oszczędności. System suplementacji w wodzie pitnej daje większą pewność efektywnego wykorzystania stosowanych dodatków.

Każda krowa pije wodę, więc mamy pewność, że pobiera zadawane składniki. Dodatkowo z uwagi na fakt, że ok. 75. proc. pobieranej wody omija żwacz, trafiając prosto do trawieńca, pobrane z wodą składniki nie są zużywane przez mikroflorę żwacza i trafiają do jelit, skąd są bezpośrednio wchłaniane do krwiobiegu.

Zaletą tego systemu jest również stopniowe dawkowanie suplementów, zgodne z częstotliwością pobierania wody, dzięki czemu zwierzęta mają stały dostęp do składników w niewielkich dawkach.

System dozujący składa się z aplikatora, wodomierza z czujnikiem przepływu, inżektora, zaworu ssącego, zaworu zwrotnego, przewodu łączącego pompę z wodomierzem oraz miarki zamontowanej na beczce z produktem pozwalającej na bieżąco monitorować poziom aplikowanego środka. Występują dwa systemy dozowania: prosty (dozujący jeden rodzaj dodatku) oraz złożony (dozujący kilka produktów w ustalonym cyklu).