PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wolne krowy z Deszczna wywożone do nowego gospodarstwa

Wolne krowy z Deszczna wywożone do nowego gospodarstwa
Foto ilustracyjne: Pixabay

Nie milkną głosy krytyki pod adresem aktywistów, którzy wzięli odpowiedzialność za stado „wolnych krów” z gminy Deszczno.Historia stada bezpańskich krów z Ciecierzyc, w gminie Deszczno (woj. lubuskie), wreszcie znajduje swój finał. Jak poinformował "Super Express", 28 stycznia br. rozpoczęto wywóz „wolnych krów” z rezerwatu Santockie Zakole w woj. lubuskim. Po miesiącach bezskutecznych poszukiwań, Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze, które jest prawnym opiekunem stada, znalazło w końcu nowy dom dla bydła. Stado zgodził się przygarnąć na dożywocie właściciel gospodarstwa w Lipkach Wielkich, w gminie Santok. Zgodnie z zawartą umową krowy nie mogą zostać zabite, przekazane do rzeźni, ani używane do produkcji mleka lub chowu cieląt. Krowy i cielęta mają zostać oddzielone od byków. Jak twierdzi SE, gospodarstwo w Lipkach Wielkich zostało wcześniej sprawdzone zarówno przez Biuro Ochrony Zwierząt, jak i lekarza weterynarii.

Fot. Facebook/RatujemyKrowyzDeszczna/grupapubliczna
Fot. Facebook/RatujemyKrowyzDeszczna/grupapubliczna

Co innego twierdzą jednak internauci zaangażowani w ratowanie zwierząt. Według nich wywóz pierwszej partii zwierząt 28.01. odbywał się niezgodnie z przepisami, bez zgody i wiedzy Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jak czytamy na fejsbukowym profilu „Ratujemy Krowy z Deszczna”, bydło było spędzane przy użyciu samochodów. BOZ wbrew wcześniejszym zobowiązaniom nie zadbała o odseparowanie ze stada byków, więc wysoko cielne krowy, cielęta i byki pędzono razem, co doprowadziło do urazów. Oburzeni obrońcy zwierząt namawiają w mediach społecznościowych do pisania listów protestacyjnych, adresowanych do lubuskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, by policja przestała wspierać a zaczęła blokować wywóz „wolnych krów”.

Biuro Ochrony Zwierząt na krytykę w związku z akcją ratowania „wolnych krów” naraziło się nie po raz pierwszy. Wcześniej obrońcy stada kilkakrotnie zarzucali organizacji nieudolność w organizacji pomocy zwierzętom oraz opiece nad stadem. Przyczyną krytyki była m.in. niemożność opłacenia utrzymania zwierząt w tymczasowym siedlisku, upadki zwierząt w stadzie, czy brak należytych warunków dla bydła na okres jesienno-zimowy. Na tym tle doszło również do konfliktu z innymi organizacjami zajmującymi się obroną praw zwierząt.

BOZ na swoim profilu fejsbukowym opublikował oświadczenie sprawie wykonania przepadku stada Wolnych Krów na terenie rezerwatu Santockie Zakole. Czytamy w nim:

„Niniejszym informujemy, iż przystąpiliśmy do wykonania ostatniego punktu przepadku: Począwszy od dziś w najbliższych dniach odbędzie się przesiedlenie krów do azylu w Lipkach Wielkich.
Postanowieniem Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim miejsce docelowe stada wyznacza Biuro Ochrony Zwierząt jako organ wykonawczy przepadku stosownie do treści art. 38 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 poz. 122, 1123).

Zgodnie z uchwałą Rady Sanitarno-Epizootycznej z dnia 3 czerwca 2019 r. po wykonaniu i uzyskaniu pierwszych badań diagnostycznych w kierunku enzootycznej białaczki bydła, gruźlicy bydła i brucelozy bydła, w przypadku ujemnych wyników tych badań, oraz po oznakowaniu i nadaniu zwierzętom numerów istnieje „możliwość przemieszczenia stada w całości do siedziby docelowej.”

W pierwszej kolejności do Lipek Wielkich przesiedlone zostaną krowy z cielakami. W późniejszym terminie i w oddzielne miejsce – byki. Ma to zapobiec dalszemu niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt.”

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Wieśniak 2020-07-10 09:58:58
  ja tam bym 30 krów mogła zaadoptować na mleko by były dla mnie i somsiadów 20 krów i 10byków by mi sie w oborze zmieściło ale juz pewnie za późno czytam ten artykół a ja i tak na cele miesne bym nie przeznaczyła bo mleko to podstawa mam w (...) co mówią te weterynarze ja tam bym pozwoliła żeby sie wycieliły krówki
 • jak to się stało 2020-02-29 22:34:55
  A to ciekawe do kogo poszło 170-180 krów - społecznie upośledzonego Skorupy z gminy Deszczno ? Czytam o niejakim Myszkowskim z Lipek Wielkich - opisywanym na Fb Ratujemy krowy z Deszczna , jako faktycznym przejemcy stada tego nieszczęśnika z Ciecierzyc. Może Marszałkowie (o których dobroczynności niżej ) zainteresują się losem tego biedaka ? Czytam , że w 2019 roku : Atmosfera 27. Finału WOŚP w Lipkach Wielkich była serdeczna i niemal rodzinna, a ludzie wiedzieli, po co przyszli.(…) A zaczęło się niby spokojnie.(…) - pióro od marszałka Marka Kuchcińskiego za 310 zł kupił Mariusz Myszkowski po bardzo dynamicznej walce z rywalem. - Byłem przygotowany na licytację do oporu. Przygotowałem na dziś 2 tys. zł. Mam dwoje dzieci, trzecie w drodze. Uważam, że idea WOŚP jest ważna, stąd moja obecność - powiedział. Później kupił jeszcze filiżankę od marszałka senatu Stanisława Karczewskiego za 160 zł i za tyle samo body niemowlęce z logo WOŚP. W tej - równie emocjonującej rywalizacji - ostatecznie wygrał z wójtem Pawłem Pisarkiem. Tak jak mówił, wydał planowane 2 tys. zł Natomiast na tego Skorupę - oprócz tego że sąd zasądził przepadek potężnego stada bydła , to jeszcze zasądził za ten przepadek - do zapłaty , coś ok. 200 tysięcy złotych , czyli że jeszcze mu " kochany" wymiar sprawiedliwości (pod kierownictwem prezesek SR z Gorzowa , obie z "dobrej zmiany" - orzeknie zlicytowanie chałupy. PS. Panie Grzegorzu Piotrowski (właścicielu łąk na których żywił Pan stado "za frajer" ) , rozumie Pan już , że nie mógł Pan wygrać ?
 • Takie cwane 2020-02-02 18:08:48
  Krowy , jałówki i cielaki - zabrane . Jak wynika z filmików - odtwarzanych na bieżąco - "ochroniarze " zostawili byki w zamknięciu (w błocie ) bez wody i picia . Za taki stan obwiniają właściciela łąki , który zwinął drut ogrodzenia (jego własny) . Co było logiczne ; jak całe bydło było spędzone w celu zabrania , to logiczne , że zabezpieczył swoja własność; 3 kilometry pastucha z izolatorami ma jakąś wartość . Okazało się (jak można wyczytać z wpisów na Fb), że "ochroniarze zwierząt" zamierzali wypuścić byki na łąki , po których wcześniej chodziły . Takie cwane te " obrońce" : to co było do rozrodu - zabrali , a to co tylko wytwarza koszty (same byki) zostawili na pastwę losu , a właściwie na koszty właścicieli łąk i zasiewów.
  • ustawowo 2020-02-02 18:15:55
   No i ten przykład powinien spowodować, że "obrońcy " zwierząt - won (kulturalniej : proszę won) , ustawowo !
 • KZ 2020-02-01 16:05:31
  Artykuł bardzo nierzetelny. Szkoda, że P.redaktor pisze na podstawie plotek na zasadzie jedna pani drugiej pani...a można było zapoznać się z faktami, ale to wymaga trochę, więcej zaangażowania.
 • baca56 2020-01-30 22:19:37
  Telenowela pt "Wolne krowy z Deszczna" dopiero nabiera rumieńców :) Znalazłem na geoportalu te Lipki Wielkie - wielka wioska, od północy pola uprawne i łąki, od południa Puszcza Notecka, lasy, kilka śródleśnych łąk i spore lotnisko. Sądząc po zabudowaniach jest trochę gospodarstw rolnych, a po użytkach zielonych wnioskuję, że i hodowców trochę jest. Krowy i cielaki mają być oddzielone od byków, żeby się nie rozmnażały, wśród cielaków są też jałóweczki które za niedługo poczują wolę Bożą. Byki to jeszcze jakoś da się utrzymać, jeśli tylko w pobliżu nie będzie krów, ale krowa w potrzebie, bez chłopa (a zwłaszcza jałówka) prędzej czy później poradzi sobie z każdym ogrodzeniem. I ona znajdzie byki, albo te z Deszczna, albo gdzieś u sąsiadów. I zacznie się korrida. Miałem kiedyś taki przypadek: dzwoni sąsiadka że z okna widzi jakieś poruszenie u moich byków - na miejscu okazało się, że jałówka przerwała ogrodzenie pastwiska odległego o kilometr i przybiegła do chłopaków. Była już "zajechana" - leżała wdeptana w bagno, a byki tańczyły wokół niej i nad nią swoje tańce. We trójkę, każdy z widłami dla samoobrony i ze śmiercią w oczach ledwo odpędziliśmy od niej kawalerów. Po kilkunastu minutach wstała i przepędziliśmy ją na okólnik - solidna palisada z grubych żerdzi, 1,70 m wysoka. Daliśmy trochę sianka, zaczęła skubać, uspokoiła się. Pojechaliśmy naprawić ogrodzenie u jałówek, po pół godzinie wróciliśmy - jałówka biegała nerwowo wzdłuż ogrodzenia, i na moich oczach skoczyła z miejsca (pod górkę) 1.70m lekko tylko trącając górną żerdź - galopem do chłopaków. Następne trzy dni nie było żadnej roboty - na okrągło pilnowaliśmy towarzystwa, zanim się wszystko nie uspokoiło. Stawiam dolary przeciw orzechom, że w tych Lipkach będzie niezły cyrk... Może któraś telewizja powinna tam posłać ekipę - będzie się działo. Elementy scenariusza: wątek potęgi miłości jałówki do byczka, która przezwycięża wszystkie przeszkody, aby połączyć się z ukochanym, w tle muzyczka typu "pościelówa", bardzo romantycznie. Albo mrożąca krew w żyłach scena lądowania samolotu wśród krów na lotnisku. W roli czarnych charakterów można obsadzić stado nieromantycznych byków, które terroryzują okolicę brutalnie gwałcąc wszystko, co się rusza, zabarwienie hard porno. Można też w roli "złych" obsadzić wrednych, pazernych, niedomytych chłopów w gumofilcach, którzy znęcają się nad krowami dojąc je, odbierając im wolność przez zamykanie w ogrodzeniach, a w końcu kierując niektóre do rzeźni (uwaga! drastyczne sceny!) - to zwiększa szanse na Nobla. Na koniec w ramach happy-endu zjawia się Kinga Rusin, rozwiązuje wszystkie problemy, wszystko się dobrze kończy ... i żyli długo i szczęśliwie. No to która telewizja się za to weźmie? Copyright macie gratis.
  • KZ 2020-02-01 15:59:13
   Lotnisko dawno jest nieczynne, byki będą wykastrowane, a z tą chucią u jałówek to Pan przesadził.
   • Chuć 2020-02-01 21:26:17
    A uwierzysz, że maciora (z szóstym miotem) , w wadze ok 220 kg - od sąsiadów ( zagroda z odległości ok. 200 metrów ) wyszła ze swojego chlewa i rozwaliła okólnik dla knura - z drągów o średnicy 10 -12 cm dla knura (wówczas jeszcze młodego tak ok. 120 kg. Urodziła 18 prosiąt , a że miała tylko 16 sutek , to tyle ich wychowała. Po ósmym miocie ważyła ponad 300 kg (a ten knurek zrobił rekord wagi - 432 kg). To tyle na temat "chuci".
   • Mieszkaniec 2020-02-25 06:40:36
    Lotnisko w Lipkach jest czynne
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.