anadyjscy producenci mają zakaz sprzedaży mięsa na azjatycki rynek już od 5 lat. Przed wprowadzeniem zakazu, koreański rynek był czwartym, największym odbiorcą kanadyjskiej wołowiny. Roczne przychody ze sprzedaży sięgały 40 milionów dolarów. Plany eksporterów pokrzyżowała jednak informacja o wykryciu choroby szalonych krów w jednej z kanadyjskich prowincji i w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, mimo licznych protestów Koreańczyków, wznowili eksport wołowiny, choć pod ścisłą kontrolą służb weterynaryjnych. Ottawa liczy, że jeszcze przed końcem roku również wznowi handel.

Holandia, Luksemburg i Hiszpania złożyły wniosek o dalszą refundację szczepień przeciwko chorobie niebieskiego języka. Znalazł on uznanie wśród 19 krajów członkowskich. W tym roku koszty szczepień, to przeszło 130 milionów euro. Komisja Europejska niechętnie jednak patrzy na dalsze finansowanie, bo zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby znacznie zmalało.

Mimo kryzysu finansowego Francuzi wcale nie zaciskają mocno pasa. Z badań wynika, że na żywność wydają znacznie więcej, niż mieszkańcy pozostałych krajów europejskich. Francuscy konsumenci nadal kupują sporo luksusowych przysmaków i tłumnie odwiedzają delikatesy. Przeciętna wartość sklepowego koszyka to we Francji 30 euro, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to 21 euro, w Hiszpanii 18, a w Niemczech - 12.

Źródło: Agrobiznes/ Anna Katner