Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował o przekazaniu w dniu 24 sierpnia 2020 r. pozytywnej opinii do projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania obniżonych stawek.

Przypominamy, że z dniem 1 lipca w związku z wejściem w życie nowej matrycy VAT, zmianie uległa stawka na nasienie zwierząt hodowlanych, która wzrosła z 8 do 23 proc. Wywołało to uzasadnioną falę protestów w środowisku rolniczym.

Interwencja organizacji rolniczych w obronie interesów hodowców i firm hodowlanych, przyniosła oczekiwany skutek. Minister Finansów po analizie argumentów i ocenie potencjalnego, negatywnego wpływu na sektor rolny, zdecydował o przywróceniu poprzedniej, 8-proc. stawki VAT na nasienie zwierząt.

Samorząd rolniczy podkreśla, że decyzja ta przyczyni się do przywrócenia równowagi na rynku hodowli zwierząt. Decyzja jak najbardziej słuszna, lecz z pewnością niepotrzebne zamieszanie. Nasuwa się więc pytanie, czy przed wprowadzaniem tak ważnych zmian w przepisach nie warto skonsultować wcześniej takiej decyzji z dotyczącym jej bezpośrednio środowiskiem?