Okres odchowu cieląt jest etapem od którego wiele zależy. To już wtedy programowane są późniejsze wyniki produkcyjne, wpływające bezpośrednio na uzyskiwane dochody.

Zadaniem hodowcy jest więc nie tylko utrzymanie przy życiu narodzonych cieląt, lecz także zapewnienie im jak najlepszych warunków środowiskowych, w których będą mogły w pełni wykorzystać potencjał genetyczny.

W cyklu artykułów zostaną omówione kolejne etapy postępowania z cielętami, poczynając od opieki nad nowonarodzonymi cielętami, poprzez analizę dostępnych systemów żywienia i utrzymania, aż do uzyskania wartościowych jałowic, o wysokim potencjale produkcyjnym.

Poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące zakupu i transportu cieląt, a także działań związanych z ograniczaniem stresu i aklimatyzacją zwierząt w nowych warunkach i nowym środowisku.

Nie zabraknie tematów dotyczących zdrowotności cieląt, strategii obejmującej profilaktykę groźnych w tym okresie chorób oraz schematów postępowania w przypadku pojawienia się schorzenia w stadzie. Omówione zostaną również wszelkie zabiegi zootechniczno-weterynaryjne konieczne do wykonania u cieląt. Tematyka obejmować będzie również rożne aspekty szeroko pojętego dobrostanu cieląt, zgodne zarówno z przepisami prawa, jak i behawiorem zwierząt. Już teraz zapraszamy do lektury.

Zwierzęta i wszystko, co niezbędne do ich obsługi, znajdziesz na gieldarolna.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę "Farmera" - w wersji papierowej lub elektronicznej!