Część hodowców już wyprowadziła zwierzęta na pastwiska, inni zaś czekają dopiero na odrost drugiego pokosu trawy. Pierwszy pokos w wielu przypadkach zbierany jest na siano lub kiszonkę, aby ograniczyć straty spowodowane wydeptywaniem przez zwierzęta intensywnie rosnącej trawy.

Aby móc w pełni korzystać z pastwiska, należy je wcześniej przygotować, czego więc będziemy potrzebować? Zasadniczym elementem pastucha jest linia wygrodzenia która składa się z palików i łączącego je drutu, taśmy czy plecionki. Najpopularniejsze i najtańsze na rynku są paliki polipropylenowe o wysokości ok. 105 cm. Dostępne są również nieco droższe, ale charakteryzujące się większą wytrzymałością paliki wykonane z włókna szklanego. Stosowane są czasem także paliki drewniane czy stalowe, które wymagają odpowiedniego zaizolowania.

Do łączenia palików najczęściej wykorzystany jest drut stalowy, przy czym warto wybierać materiał ocynkowany, który zapewni dłuższą żywotność ogrodzenia. Można również wykorzystać linki stalowe o znacznie większej wytrzymałości na rozerwanie, które dedykowane są przede wszystkim dla bydła mięsnego. Dostępne sa również taśmy polietylenowe z wplecionymi drucikami ze stali nierdzewnej.

Następnym ważnym elementem zapewniającym bezpieczny wypas zwierząt jest elektryzator, który może być zasilany baterią, akumulatorem, bądź bezpośrednio z sieci elektrycznej. Na rynku dostępne są już elektryzatory wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak wiatr czy słońce.

Spośród różnych źródeł zasilania, najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie elektryzatora sieciowego. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na odległość pastwiska od gospodarstwa. Czasem zbyt duży dystans, bądź oddzielenie jezdnią zmusza do zastosowania alternatywnego źródła zasilania.

Dla poprawnego działania pastucha ważne jest przede wszystkim dobre odizolowanie przewodnika, co pozwoli na uniknięcie strat napięcia. Ważne jest również dostateczne uziemienie, pozwalające na zamknięcie obiegu. Należy także pamiętać o systematycznym kontrolowaniu roślinności pod linią ogrodzenia i regularnym jej wykaszaniu.

Rolnicy mają obecnie dostęp do całego asortymentu akcesoriów do ogrodzeń elektrycznych w postaci izolatorów, łączników, odgromników, zestawów bramowych itp., zapewniających bezpieczeństwo i wygodę pracy.