PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wyraźne odbicie w cennikach skupu bydła - nawet 20 zł/kg WBC

Wyraźne odbicie w cennikach skupu bydła - nawet 20 zł/kg WBC
Ceny bydła odrobiły straty po grudniowych obniżkach, fot. Ł.Ch.

Po zamieszaniu na ryku wołowiny w końcówce ubiegłego roku, związanym ze zwiększoną podażą i spadkiem cen, nowy rok przyniósł stabilizację i wyraźne odbicie stawek.Pojawiające się obniżki cen bydła w grudniu wywołały pewną panikę na rynku, co objawiło się lawinowym wysypem zwierząt, do tego stopnia, że niektóre zakłady chwilowo odmawiały nett odbiorów. Zwiększona podaż bydła pociągnęła zaś za sobą kolejne obniżki. W efekcie w niektórych podmiotach skupowych stawki, szczególnie w przypadku byków, spadły nawet o 1 zł/kg WBC.

Sprawdź oferty dotyczące bydła na Giełdzie Rolnej

Na szczęście po przerwie świątecznej, którą poprzedzał zwiększony obrót zwierząt, doszło do ustabilizowania sytuacji, a nawet mówi się ponownie o deficycie bydła. W obecnym tygodniu, jak informują podmioty skupowe, ruch jest ograniczony z jednej strony z uwagi na jutrzejsze święto, a z drugiej na intensywne opady deszczu, które utrudniają wjazd ciężkich samochodów na nieutwardzone posesje. Wielu rolników ze sprzedażą czeka więc na większe przymrozki.

Ceny byków odrobiły straty

Byki, które najbardziej potaniały w grudniu 2020 r., teraz powróciły do stawek sprzed obniżek. W tym tygodniu w ankietowanych zakładach ceny skupu buhajów w klasie R wynoszą maksymalnie 20 zł/kg (średnio 18,66 zł/kg), zaś w klasie O górna stawka wynosi 19 zł/kg (średnio 18,17 zł/kg). Ceny byków skupowanych na żywą wagę zatrzymują się na poziomie 12 zł/kg (średnio 10,93 zł).

Jałówki również droższe

Stawki za jałówki w rozliczeniu poubojowym w klasie R dochodzą obecnie do 19 zł/kg (średnio 17,84 zł/kg), a w klasie O 18 zł/kg (średnio 17,04 zł/kg). Za jałówki sprzedawane na wagę żywą producenci mogą obecnie otrzymać znacznie więcej, bo nawet 11 zł/kg (średnio 9,47 zł/kg).

Za krowy płacą więcej

Aktualne ceny za samice w rozliczeniu poubojowym wynoszą maksymalnie 17 zł/kg (średnio 15,39 zł/kg). Natomiast w przypadku sprzedaży na żywą wagę, ceny dochodzą nawet do 9 zł/kg (średnio 7,50 zł/kg) (ceny netto).

Sprawdź najnowsze ceny skupu bydłaPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • daniel 2022-01-06 18:58:10
  Ja spałem dziśisj 3 godziny. Zasnąłem ok12 i do 3 soałem. Nie wiem jak to się udało zd e potrafie zasnąć tylko obudziłem się i woda kała się strumieniami, wszystko było mokre poduuszka, kołdta, prześcieradło, tak się oocę z tefgo stresu wcześnuej nie. To już nie ma sensu, ale spanie potrafi ulżyć choxć orzez chwile, chciałbym zasnąć na wkeki i się nie o udzić. Nie wiem co to będzie, jak trzeba będzie coś zrović. Nie ma nic gorszegk jak zmuszanie do jakiegokolwiek wysiłkku, czy mówienie wejść się w garść wtedy już nie wiwm co zrobić. Co będzie dalej boję się każdego dnia, każdej nocy każdej chwili, życie napawa mnie obrzydzeniem. Umieram żyjąc. Psycholog szuka jakichś tematów zastępczych, albo głypie rozwiązanie problemów a ja nie dam rady nie mam siływykańczam się. Nie wiem co dalej . Nie ocxekuję id was pirad tylko musiałem to napisać. Ludzie jak ja bym chciał tak jak wy ike bym dał żeby pisać to co wy, ale już nie dam rady. Każdy mój wpis może być istatni. Pozdrawiam i życzę wzzystkim aby nie spotkało was to co mnie. Dziękuję.
  • Tomasz 2022-01-06 20:25:36
   Nie przejmuj się nie tylko ty masz takie kłopoty,tylkomało kto o tym pisze.
  • Tomasz 2022-01-06 21:38:45
   Wielu z nas już nie może spokojnie spać czy odpoczywać, nie wiadomo co przyniesie kolejny dzień, nie wiadomo już czy to co robimy ma sens czy warto walczyć do końca czy może rzucić to już teraz i iść na etat lub za granicę? Ja myślę że z tego bagna może nas tylko Bóg uratować a przede wszystkim ta której mamy się zawierzyć czyli Maryja. Pozdrawiam rolnik z kuj-pom.
   • daniel 2022-01-06 21:56:25
    I to jest najpiękniejsze. Nie ważne jest jutro, ważne jest tu i teraz. Człowiek może mieć to tak jak ja, już dłuższy czas ale jest szczęsliwy bo nie wie o tym, a gdy się dowie wali się świat. Żyjcie chwilą tym co już teraz i nafzieją na udane jutro. Mnie już nic nie czeka ni teraz ni jutro. Wiem, może się wszystko zawalić w jednaj chwili, ale nikt naf tym się nie zastanawia o dłusznie po co matrtwić się na zapas. Dziękuję zamiłe słowa. Ja właśnie będę próbował zasnąc, jak pośpię 2 godziny będzie dobrze, ale znów mnie przeraża myśl że będę cał y mokry i do rana oczekiwał aż się rozwidni. Gdy ciemno człoqieka, agarnia, większe przrażenie, ale dzień przeraża tym, że trzeba zwlec się złóżka, coś zrobić a ja nie potrafię, nie mam siły motyeacji. Piszę tu tylko głupoty, nie wiem jam długo jeszcze, ale jeszcze na takim etapie jestem żw patrze co odpisujecie. Dziękuję wszystkim że niewyśmiewacie, nie kpoircie leżącego i dlatego tu piszę u rolników, bo tl b intrligentni z reguły lufzie, wiedzący czego chcą i twardl stąpający pi ziemi. Pozdraeiam.
  • Tomasz 2022-01-06 23:06:54
   Jeśli chciałbyś spróbować to posłuchaj rekolekcji pewnych dwóch wspaniałych kapłanów które są dostępne na Youtube.Mi osobiście pomogli wyjść z dołka jeśli chodzi o załamania depresje i porzucenie wiary w czasach próby teraz już inaczej patrze na świat jestem przygotowany i nawet jeśli mi wszystko stracę to nie stracę tego co najcenniejsze czyli wiary.A ci wspaniali kapłani to ks.Dominik Chmielewski i ks.Piotr Glas.
   • daniel 2022-01-07 11:20:22
    Dziękuję Tomaszu za, wsoarcie, ale ja nie jestem aż tak wierzący, żeby liczyć ns cud. Rozumiem że jak trwoga to do Boga mniej wi|crj tak, jednak problem pozostaje. Gdyby nie ten maleńki ból fizyczny narazie, który si rt pojaeia może bym na jakiś czas zapomniał, a ta k się nie da. Lekka depresja minie najgorszy pierwszy moment potem organizm walczy, ale w moim przyladku pozamiatana. Niktcj nic nie pomoże. To dobrze, że Panu pomogły rekokekcje. Wierz|, że tam mądre słowa, padły, ale ja nawet nie mia lo bym siły tego ods li uchać, jestem cz lo owiekiem małej wiary. Stara mi się Pan pomóc i dziękuję za to, tym bardziej, że rozumie Pan doskobale o czym pisze skoro sam przez to przechodził. Tak jak coronowirusem js przeszedłem lekko i mógłbym tera z pisać byke co na ten tenat, jednsk są ludzie, którzy umierają, czy ciężko orzechodzą i tylko oni mogą się wypoeiedzieć co to znaczy lrawdziwy wirus, ja nie. Nie mam takiego orawa, wypowiadać się w ich imieniu. Kogo nie dopadło ten nie ma prawa oceniać, bo nic nie wie i dobrze, bo kepiej nie wiedzieć nic przez to lrzechodzić ciężko orzechodzić i wiedzieć. Znoeu spałem 3 godziny i znowy mokry, się obudziłem. Jak się wychłodziłem podkoszulek albył tak zimny i mokry, że musiałem szybko zmienić taki ziąb mnie brał. Nie wiem co dalej. Jestem ciężarem dla todziny msm fajną rodzinę, jak coś sobie zrobie też będę ci|żsrem, Robi'ć nic nie jestem w stanie. Jak przyjdzie lato trzeba chociażby opału orzyszykować, a ja nie jestem w stabie się ruszyć. Jak orzychodzi rodzina w ofwiedziny staram się trzymać fason lecz ciężko mi to wychodzi, lekarze to widzą i nie wypuszczają do domu. Chciałbym się rozpłakać ale łzy tylko stoją mi woczach i nie jestem w stanie. Co to będzie dalej nie wiem. Be do 12 dl 14.przetrwać każdą godzinę, a człowiek w każdej chwili musi mieć cel jakieś b lo ahe sprawy, motywacje ja nic nie mam, ani chęci aby żyć dalej ani sił żeby sko!czyć z sobą. Pizdrawiam
  • Tor 2022-01-08 17:43:17
   Jeśli dopadła Cię depresja, to weź się za siebie. Znajdź jakiß powód by żyć. Jeśli masz kogoś bliskiego, to po prostu powiedz mu o swoich problemach, że masz złe myśli, że nie chce ci się żyć. Jeśli śpisz tylko trzy godziny to może tabletki na sen by Ci pomogły, oczywiście nie w dużej ilości, bo po nich już się możesz nie obudzić . Jeśli się budzisz oblany potem i masz dreszcze, to się zdarza przy przeziębieniu, od tego są też leki, nurofen forte w kapsułkach najszybciej pomaga. Jeśli nie chce Ci się wstać z łóżka, to pomyśl że od leżenia można dostać odleżyn. Masz zdrowe ręce, nogi, to pomyśl, że niektórzy tych kończyn nie mają i muszą sobie jakoś radzić . Jeśli moje bazgroły choć trochę dadzą Ci do myślenia, to znaczy że z Twoją głową nie jest najgorzej . Więc wstań z tego łóżka, włącz myślenie i weź się za robotę, pozdrawiam.
  • Natalia 2022-01-08 17:59:23
   Cześć Danielu. Wiem co przechodzisz doskonale bo nieraz bylam w tym miejscu co Ty. Znam takie noce, dni w których marzę żeby po prostu istnieć. I chchce Ci tylko powiedzieć znajdź lepszego psychologa i idź natychmiast do pspsychiatry. Bo sam nie dasz rady. Są Ci potrzebne leki. Nie wstydz się. Jak Cie boli zab to idziesz do dentysty a tu jest podobnie jak psychika siada trzeba iść do psychiatry bo hormony itd itd mózgu szwankują. Spróbuj daj sobie jeszcze szanse. Bo ddać się zawsze zdążymy i odpuścić sobie. Oczywiście jak napisal Tomasz modlitwa i wiara Pan Jezus pomogą i życzę Ci dużo siły I pogody ducha. Wierzę w Ciebie. Dasz radę i zawalcz. Pozdrawiam i ściskam.
 • rolnik przyszłości 2022-01-06 14:49:08
  Biore za byka 20 zł na wbc i co dalej??? Jade po cielaka odsadka ło panie bydło drogie cielak/ odsadek musi kosztować ( 1200 mokry hf- 4-5 tys odsadek LM) zbliża się wiosna łaki lub kukurydza trzeba dać nawóz ( 4-5 tys mocznik o wieloskładnikowych nawet nie wspominam) do tego troche tresciwej po 1200 zł bez premixu i śróty rzepakowej 1700 zł/tone z premiksem i srótą, do tego zbór na paliwie za 6 zł to gdzie tu interes??? to taka sama opłacalność jak rok temu 13,5 zł za wbc a może i gorzej
 • Marian 2022-01-06 10:07:25
  Witam szukam pracy jako pomocnik przy skupie bydła mam doświadczenie pracowałem przy skupie bydla wozilem bydło na k B kurs kierowcy konwojenta przewóz zwierząt Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie tylko te województwa 780027183
 • Polski rolnik 2022-01-06 08:02:43
  Ehh... gdy nawet mróz lub jego brak ma wpływ na cenę bydła...
 • Antoni 2022-01-05 20:38:45
  Jak to już skończyła się ta sztuczna,, GÓRA,, bydła 😁😁😁
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 83.23.235.244
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.