Pojawiające się obniżki cen bydła w grudniu wywołały pewną panikę na rynku, co objawiło się lawinowym wysypem zwierząt, do tego stopnia, że niektóre zakłady chwilowo odmawiały nett odbiorów. Zwiększona podaż bydła pociągnęła zaś za sobą kolejne obniżki. W efekcie w niektórych podmiotach skupowych stawki, szczególnie w przypadku byków, spadły nawet o 1 zł/kg WBC.

Sprawdź oferty dotyczące bydła na Giełdzie Rolnej

Na szczęście po przerwie świątecznej, którą poprzedzał zwiększony obrót zwierząt, doszło do ustabilizowania sytuacji, a nawet mówi się ponownie o deficycie bydła. W obecnym tygodniu, jak informują podmioty skupowe, ruch jest ograniczony z jednej strony z uwagi na jutrzejsze święto, a z drugiej na intensywne opady deszczu, które utrudniają wjazd ciężkich samochodów na nieutwardzone posesje. Wielu rolników ze sprzedażą czeka więc na większe przymrozki.

Ceny byków odrobiły straty

Byki, które najbardziej potaniały w grudniu 2020 r., teraz powróciły do stawek sprzed obniżek. W tym tygodniu w ankietowanych zakładach ceny skupu buhajów w klasie R wynoszą maksymalnie 20 zł/kg (średnio 18,66 zł/kg), zaś w klasie O górna stawka wynosi 19 zł/kg (średnio 18,17 zł/kg). Ceny byków skupowanych na żywą wagę zatrzymują się na poziomie 12 zł/kg (średnio 10,93 zł).

Jałówki również droższe

Stawki za jałówki w rozliczeniu poubojowym w klasie R dochodzą obecnie do 19 zł/kg (średnio 17,84 zł/kg), a w klasie O 18 zł/kg (średnio 17,04 zł/kg). Za jałówki sprzedawane na wagę żywą producenci mogą obecnie otrzymać znacznie więcej, bo nawet 11 zł/kg (średnio 9,47 zł/kg).

Za krowy płacą więcej

Aktualne ceny za samice w rozliczeniu poubojowym wynoszą maksymalnie 17 zł/kg (średnio 15,39 zł/kg). Natomiast w przypadku sprzedaży na żywą wagę, ceny dochodzą nawet do 9 zł/kg (średnio 7,50 zł/kg) (ceny netto).

Sprawdź najnowsze ceny skupu bydła