Francja ma zapewnić ponad 400 mln euro pomocy dla gospodarstw hodowlanych, które zostały mocno dotknięte gwałtownym wzrostem kosztów zboża paszowego w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, zakłóciła dostawy przez Morze Czarne, doprowadzając europejskie ceny zbóż do rekordowych poziomów i zwiększając koszty pasz, które już wzrosły podczas zwyżki cen surowców w zeszłym roku.

- W ramach szerszego planu pomocy francuskiej gospodarce w radzeniu sobie ze skutkami konfliktu w Ukrainie, rząd zaoferuje pomoc w ciągu czterech miesięcy dla gospodarstw hodowlanych, które poniosły straty związane z kosztami pasz - powiedział minister rolnictwa Julien Denormandie.

Szukasz artykułów potrzebnych w chowie bydła? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

W obliczu rosnącego popytu eksportowego związanego z inwazją na Ukrainę francuscy producenci pasz dla zwierząt zwrócili się wcześniej do rządu o zagwarantowanie określonej ilości zboża dla ich sektora, oprócz wsparcia finansowego dla gospodarstw hodowlanych.

Rząd nie ogłosił żadnych środków w celu zarezerwowania dostaw na rynek krajowy, a Denormandie stwierdził, że Francja, największy producent i eksporter zbóż nie boryka się z brakami żywności i ma do odegrania rolę eksportową, pomagając w żywieniu krajów dotkniętych przerwami w dostawach na Ukrainie.

Jeśli zaś chodzi o nawozy, Francja ma wystarczające zapasy na wiosenny sezon wegetacyjny, ale rząd opracuje plan zapewnienia dostępności na jesień. Francuscy rolnicy otrzymają również wsparcie rządowe w zakresie kosztów zakupu paliwa.

Środki niezbędne do produkcji rolniczej w gospodarstwie znajdziesz na Giełdzie Rolnej.