Ceny na krajowym rynku wołowiny osiągnęły rekordowe poziomy. Przyczyną obserwowanych miesiącach w ostatnich miesiącach wysokich cen skupu bydła jest niższa podaż mięsa, będąca w znacznym stopniu efektem niskiej opłacalności jego produkcji w 2019 r. przy utrzymującym się silnym popycie zagranicznym, jak wskazują analitycy z Credit Agricole w najnowszej AGROmapie.

– Dostrzegamy przestrzeń do dalszego wzrostu cen skupu bydła ze względu na prognozowane przez nas ożywienie popytu w kanale HoReCa wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest dalszy przebieg pandemii – zaznaczają ekonomiści.  

Zgodnie z danymi prezentowanymi w raporcie, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w okresie od stycznia do marca 2021 r. zmniejszyła się o 8,7 proc. r/r wobec 10,2 proc. wzrostu w analogicznym okresie 2020 r.

– Cena skupu bydła wyniosła w kwietniu 7,19 zł/kg (+17,5 proc. r/r), a cena pasz dla bydła 1,79 zł/kg (+12,8 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,04 wobec 3,88 przed rokiem, sygnalizując poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym – stwierdzają autorzy analizy.

W porównaniu do poprzedniej, wiosennej, prognozy cena skupu bydła w Polsce szacowana na koniec 2021 r. wzrosła o 0,75 zł/kg.

– Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2021 r. wyniesie ok. 7,40 zł/kg oraz 6,60 zł/kg na koniec 2022 r. – informują eksperci z Crédit Agricole.