Komfort termiczny dla bydła kończy się już, gdy temperatura powietrza przekracza 20℃. Zjawisko stresu cieplnego objawia się u bydła m.in. zwiększoną częstotliwością oddechów, podwyższoną temperaturą ciała (powyżej 38,6ºC ), gwałtownym spadkiem produkcji mleka nawet o 30 - 40 proc., ograniczeniem apetytu, a także pogorszeniem wskaźników rozrodu.

Na stres cieplny w większym stopniu narażone są zwierzęta utrzymywane w niskich, ciasnych i słabo wentylowanych obiektach. W takiej sytuacji warto rozważyć zorganizowanie dla zwierząt wybiegów, najlepiej zacienionych, zapewniających dostęp do świeżego powietrza.

Aby ograniczyć skutki stresu cieplnego należy pamiętać o kilku zasadach ułatwiających zwierzętom przetrwanie tego trudnego okresu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zarejestruj się na bezpłatny webinar!

Przede wszystkim, ze względu na zwiększone pobranie wody, należy zapewnić swobodny do niej dostęp. W tym celu warto skontrolować wydajność poideł, czy przepustowość zaworów zapewniając dostateczną dystrybucję wody.

W obliczu stresu cieplnego warto również zmienić strategię żywienia bydła, które wykazuje się wówczas osłabionym apetytem. Należy zatem rozważyć częstsze podawanie pasz w mniejszych ilościach, co z jednej strony zachęci bydło do pobierania paszy, a z drugiej ograniczy ryzyko jej zagrzewania się na stole paszowym. Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie większej ilości paszy wieczorem, kiedy temperatura powietrza odczuwalnie spada.

Dobrą praktyką, którą coraz częściej stosują hodowcy w oborach wolnostanowiskowych jest montaż zraszaczy powietrza w połączeniu z wentylatorami, które zmieniają korzystnie mikroklimat w oborze, przynosząc zwierzętom wytchnienie od upałów.

O tym jak skutecznie walczyć ze stresem cieplnych na fermach drobiu, ale także w produkcji trzody chlewnej i bydła, będziemy rozmawiać już 12 maja o godz. 13:00 podczas przygotowanego we współpracy z Agrifirm Polska webinarium. Już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!