Unijne wydatki na rynki rolne i dopłaty bezposrednie w 2010 roku wyniosa 44,05 mld euro. Jak piszą eksperci z FAMMU/FAPA zostawia to już niewielki margines zapasu w budżecie. Minimalny zapas to 300 mln euro. Bardzo do tego stanu rzeczy przyczyniło się wydanie dodatkowych 280 mln euro na sektor mleczarski. Na refundacje eksportowe w branży trzeba będzie dołożyć 20 mln euro, na interwencyjne zakupy masła – 25 mln euro, na interwencje na rynku serów – 5 mln euro, a na mleko w szkole - 7 mln euro.

Tymczasem Komisja Europejska przygotowuje rozporządzenie w sprawie przekazania czesci zapasów interwencyjnych produktów mleczarskich dla osób najbardziej potrzebujacych. Do dystrybucji w ramach tego programu trafić ma masło i odtłuszczone mleko w proszku (OMP). 

Blisko 20 tys. ton przyznano Włochom, 13,3 tys. ton Francji, a 9,3 tys. ton Hiszpanii. W Polsce przeznaczono na ten instrument 1 901 ton masła. Komisja chce przekazac blisko 65 tys. ton OMP, najwięcej we Włoszech i Polsce (po około 18 tys. ton) oraz we Francji (11,7 tys. ton).  Panstwa członkowskie mają sporządzić samodzielnie odpowiednie plany na 2010 rok.

Źródło: FAMMU/FAPA/ farmer.pl