Ceny skupu surowca spadły w październiku do 91 groszy za litr. Wyniki za listopad na pewno będą jeszcze gorsze – komentują mleczarze. W ciągu roku ceny skupu mleka spadły już o ¼, a koszty produkcji rosną. Rolnicy załamują ręce, tak samo jak przetwórcy.
Według GUS, zaledwie w dwóch województwach opolskim i dolnośląskim rolnicy za dostarczony w październiku surowiec dostawali powyżej złotówki. Najmniej zaledwie 83 grosze płaciły za mleko firmy z Łódzkiego, a niecałe 85 groszy zakłady z Pomorza.
odtłuszczone mleko w proszku
ceny eksportowe
1350 – 1450 euro/tonę
źródło KZSM
Ceny artykułów mleczarskich na światowych rynkach są teraz tak niskie, że sytuacji nie jest w stanie poprawić nawet wysoki kurs euro. Odtłuszczone mleko w proszku w kontraktach eksportowych kosztuje około 1400 euro za tonę, co przeliczając, daje niewiele ponad 5 złotych za kilogram. Jeszcze rok temu ceny zbytu były dwu, a nawet 3 krotnie wyższe.
mleko zł/l
ceny skupu
woj. opolskie 1,08
woj. dolnośląskie 1,02
woj. podlaskie 0,96
woj. wielkopolskie 0,94
woj. warmińsko-mazurskie 0,90
woj. pomorskie 0,85
woj. łódzkie 0,83
źródło GUS
Zdaniem mleczarzy rynek psuje nam konkurencja ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii czy Australii. Bo choć tam ceny skupu mleka są wyższe niż u nas, gotowy towar kraje te wysyłają za granicę po zadziwiająco niskich cenach.
artykuły mleczarskie
hurtowe ceny zbytu
masło w blokach
eksport 1800 euro/tonę
rynek krajowy 7,60 – 7,90 zł/kg
sery dojrzewające
eksport 2100 – 2200 euro/tonę
rynek krajowy 8,90 – 9,10 zł/kg
źródło KZSM
Równie źle jak z mlekiem w proszku dzieje się z cenami masła w blokach i żółtych serów. Na krajowym rynku podstawowe sery takie jak Zamojski, Podlaski czy Gouda mleczarnie sprzedają zdecydowanie poniżej 10 złotych.
Źródło: agrobiznes/ Agnieszka Niemcewicz
Komentarze