Ceny skupu surowca spadły w październiku do 91 groszy za litr. Wyniki za listopad na pewno będą jeszcze gorsze – komentują mleczarze. W ciągu roku ceny skupu mleka spadły już o ¼, a koszty produkcji rosną. Rolnicy załamują ręce, tak samo jak przetwórcy.

Według GUS, zaledwie w dwóch województwach opolskim i dolnośląskim rolnicy za dostarczony w październiku surowiec dostawali powyżej złotówki. Najmniej zaledwie 83 grosze płaciły za mleko firmy z Łódzkiego, a niecałe 85 groszy zakłady z Pomorza.

odtłuszczone mleko w proszku

ceny eksportowe

1350 – 1450 euro/tonę

źródło KZSM

Ceny artykułów mleczarskich na światowych rynkach są teraz tak niskie, że sytuacji nie jest w stanie poprawić nawet wysoki kurs euro. Odtłuszczone mleko w proszku w kontraktach eksportowych kosztuje około 1400 euro za tonę, co przeliczając, daje niewiele ponad 5 złotych za kilogram. Jeszcze rok temu ceny zbytu były dwu, a nawet 3 krotnie wyższe.

mleko zł/l

ceny skupu

woj. opolskie 1,08

woj. dolnośląskie 1,02

woj. podlaskie 0,96

woj. wielkopolskie 0,94

woj. warmińsko-mazurskie 0,90

woj. pomorskie 0,85

woj. łódzkie 0,83

źródło GUS

Zdaniem mleczarzy rynek psuje nam konkurencja ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii czy Australii. Bo choć tam ceny skupu mleka są wyższe niż u nas, gotowy towar kraje te wysyłają za granicę po zadziwiająco niskich cenach.

artykuły mleczarskie

hurtowe ceny zbytu

masło w blokach

eksport 1800 euro/tonę

rynek krajowy 7,60 – 7,90 zł/kg

sery dojrzewające

eksport 2100 – 2200 euro/tonę

rynek krajowy 8,90 – 9,10 zł/kg

źródło KZSM

Równie źle jak z mlekiem w proszku dzieje się z cenami masła w blokach i żółtych serów. Na krajowym rynku podstawowe sery takie jak Zamojski, Podlaski czy Gouda mleczarnie sprzedają zdecydowanie poniżej 10 złotych.

Źródło: agrobiznes/ Agnieszka Niemcewicz