PRZEGLĄD PRASY: Dostawcy hurtowi dostarczyli wciągu roku prawie 9 mld kg mleka. Agencja Rynku Rolnego (ARR) szacuje, że w sezonie zakończonym 31 marca krajowa kwota mleczna została wykorzystana w 98 proc.


To oznacza, że rolnicy, którzy przekroczyli swoje własne limity, nie zapłacą w tym roku kar. Podmioty skupujące zwrócą im pobrane na ten cel zaliczki -informuje Nina Mirgos-Kalinowska, rzeczniczka ARR.


Rok wcześniej krajowi gospodarze płacili 0,39 zł za każdy kilogram mleka wyprodukowany ponad limit. Ogółem krajowa kwota mleczna została przekroczona o prawie 300 mln kg. Polska dostała jednak dodatkową od Brukseli - 416 mln kg. Dane za ostatni sezon wskazują, że ten limit został już prawie wyczerpany. Jeśli polscy rolnicy będą chcieli zwiększać dostawy mleka, to zapłacą kary.

Polskie mleczarnie są przygotowane nato, że rolnicy nie będą zwiększali produkcji. Spodziewają się przez to wzrostu cen nabiału.
W ostatnich tygodniach bardzo zdrożało mleko w proszku. W ślad za tym pójdą w górę ceny produktów świeżych -prognozuje Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

ARR nie podsumowała jeszcze wykorzystania kwoty przez gospodarstwa bezpośrednio sprzedające mleko na rynek. Polska ma prawo do produkcji9,5 mld kg mleka rocznie.

Od naszego wejścia do Unii liczba gospodarstw dostarczających mleko do przetwórni zmalała o 100 tys.

Źródło: Rzeczpospolita