Przy produkcji mleka powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na pasze, które stosujemy w żywieniu, ale również na ilość i jakość powietrza - niezbędny czynnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania krów - uważa Andrzej Mirek, specjalista firmy Blattin Polska.

Jak wyjaśnia, właściwa wentylacja polega na ciągłej wymianie powietrza, czyli wprowadzeniu świeżego powietrza z zewnątrz, a jednoczesnym usunięciu powietrza „zużytego". Warunki termiczne panujące w oborze mają bardzo duży i istotny wpływ na zdrowotność i wydajność krów (produkcja mleka, prawidłowy rozród). Niedobór świeżego powietrza (tlenu) będzie powodował gorsze pobranie paszy co będzie powodowało obniżenie produkcji mleka. Niewydajna wentylacja powoduje zmniejszoną wymianę powietrza w oborze co skutkuje: wzrostem temperatury oraz zwiększeniem zawartości gazów w powietrzu (amoniak).

Według specjalisty Blattin optymalna temperatura w oborach dla krów mlecznych powinna być maksymalnie o 10˚ C wyższa (zimą) lub niższa (latem) niż na zewnątrz.

- Najlepszy komfort mają krowy w zakresie temperatur od +8 do +15˚ C, w takich warunkach są w stanie produkować na najwyższym poziomie. Ten warunek może zapewnić tylko dobra wentylacja. Spoglądając na lata, które w ostatnim czasie nawiedzają Polskę trudno jest osiągnąć te parametry temperaturowe bazując tylko i wyłącznie na wentylacji grawitacyjnej . Gdy temperatura przekracza +25˚C krowy dotyka dyskomfort termiczny co może być początkiem pojawiania się stresu cieplnego - tłumaczy Andrzej Mirek.

Specjalista zwraca uwagę na fizyczne objawy stresu cieplnego:

 • ospałość,
 • poszukiwanie cienia na zewnątrz i wewnątrz budynku,
 • poszukiwanie świeżego powietrza (gromadzenie się zwierząt przy otworach drzwiowych),
 • poszukiwanie zraszaczy i przechodzenie w ich kierunku,
 • dyszenie (ponad 60 oddechów na minutę),
 • ślinienie się.

Aby uniknąć stresu cieplnego można:

 • zwiększyć przepływ powietrza w oborze (np. poprzez powiększenie okien, zainstalowanie wentylatorów, albo zwiększenie ich mocy),
 • wykonać izolację w budynku,
 • zmniejszyć zagęszczenie zwierząt lub skrócić okresy ich przebywania w ciasnocie,
 • podawać duże ilości świeżej wody (także w okresie wypasania),
 • stalować zraszacze

Według specjalisty z Blattin jedną z najprostszych metod poprawienia warunków w oborze jest zainstalowanie wentylatorów.

- Przy planowaniu rozmieszczenia wentylatorów musimy brać pod uwagę, w których miejscach należy poprawić warunki termiczne. Instalując wentylatory należy brać pod uwagę, że najgorszym miejscem, w którym przebywają krowy jest poczekalnia na hali udojowej. Krowy spędzają tam bardzo często 3 lub więcej godzin dziennie (trzy doje). Pamiętajmy o tym, że na poczekalni krowy bardzo często stoją w dużym ścisku, panuje tam bardzo duża wilgotność, która potęguje jeszcze mocniejsze odczucie wysokiej temperatury. Dlatego bardzo zasadne jest prawidłowe przewietrzanie poczekalni, można się zastanowić czy w tym pomieszczeniu nie zainstalować układu kombinowanego (wentylatory + zraszacze) - wyjaśnia Mirek.

Podkreśla, że same wentylatory powinny rozwiązać nam problem wysokiej temperatury w poczekalni oraz wyprowadzić na zewnątrz budynku duże ilości wilgoci i ciepłego powietrza z budynku.

- W bardzo gorącym okresie należy się zastanowić nad zainstalowaniem poideł (wanny, zbiorniki, stare poidła pastwiskowe) przy wyjściu z hali udojowej. Zwierzęta bardzo chętnie pobierają wodę wychodząc z hali a my nie możemy zapomnieć iż jest to najtańsza pasza w żywieniu krów - wyjaśnia specjalista Blattin.

Dodaje, że kolejnym miejscem przy którym powinno nam zależeć by zwierzęta długo przebywały jest stół paszowy. Umiejscowienie wentylatorów nad korytarzami gnojowymi przy stołach paszowych będzie powodowało, że zwierzęta chętniej będą podchodziły do stołów paszowych w celu ochłodzenia się. Dłuższe przebywanie przy stołach będzie korzystnie wpływało na pobranie TMR-u i dzięki temu możemy liczyć na mniejsze spadki produkcji mleka w gorące dni.

- Umiejscowienie wentylatorów nad stołami paszowymi będzie również spełniać swoją rolę, ale niesie za sobą ryzyko przesuszenia TMR-u co, może powodować iż zwierzęta będą segregowały, co może powodować podkwaszenie krów - podkreśla specjalista.

Zainstalowanie wentylatorów również nad częścią legowiskową będzie powodowało zwiększenie komfortu termicznego krów w czasie odpoczynku (lepsze przeżuwanie oraz wykorzystanie paszy).

- Pamiętajmy w tym trudnym gorącym okresie również o dostatecznej ilości poideł oraz dostępności do nich. Możemy okresowo zwiększyć ich ilość również w części wypoczynkowej obory. Instalując wentylatory należałoby się zastanowić nad opcją możliwości regulacji prędkości ich pracy, co daje nam możliwość lepszego ich wykorzystania oraz zaoszczędzenia energii elektrycznej. W godzinach rannych nie zawsze musimy wykorzystywać pełną moc wentylatorów w przeciwieństwie do godzin południowych czy popołudniowych, w których poprzez nasiloną operację słońca temperatura wewnątrz budynków znacznie wzrasta - tłumaczy Andrzej Mirek, specjalista Blattin Polska.

Dla poprawienia komfortu termicznego krów nowy dział firmy Blattin Polska Blattin Technika wprowadza do oferty niskociśnieniowe stałoobrotowe wentylatory Blattin Cooler.

Duży wentylator stałoobrotowy o wymiarze 1,4 m x 1,4 m ma wydajność 41 306m3/h oraz silnik trójfazowy o mocy 1,1 kW. Mały, o wymiarze 0,8 m x 0,8 m, charakteryzuje się wydajnością 15 6553/h i silnikiem trójfazowym 0,37 kW.

Obudowa mieszalników wykonana jest z blachy ocynkowanej, natomiast łopatki śmigła ze stali nierdzewnej.