- Współczesne rolnictwo staje się w nierozerwalny sposób związane z najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami. Bez wątpienia jest to dziedzina życia, która w silnym stopniu zmienia się adaptując dla swoich potrzeb wynalazki i rozwiązania znane nam z innych dziedzin - powiedziała Dardzikowska.

W oborach na całym świecie pracuje już ponad 1500 robotów z serii Galaxy Astrea.

PPHU A-Lima-Bis od dwóch lat ma w swojej ofercie handlowej roboty udojowe Insentec. Najpierw był przez nią oferowany robot Galaxy Starline, obecnie sprzedawana jest jego kolejna wersja - Astrea.

- Jeden model Starline pracuje już w Polsce, ale wynika to z tego, że szybko znalazł się w ofercie jego następca, czyli Galaxy Astrea - mówi Dardzikowska.

- Zmiany w wersji Astrea dotyczą głównie maszynowni, która do tej pory znajdowała się poza robotem w osobnym pomieszczeniu. Natomiast w nowej wersji wszystkie elementy maszynowni są w jednej kompaktowej obudowie tuż przy robocie. Wpływa to na znaczne zwiększenie ergonomii całej instalacji. Zmiany dotyczą również systemu informatycznego (Saturnus 20.20), który w Astera dysponuje znacznie bardziej zaawansowanymi funkcjami zarządzania stadem oraz jest prostszy i atrakcyjniejszy w obsłudze dla użytkownika - informuje Dardzikowska.

Podczas procesu doju, pod krową nie znajduje się żaden element robota z wyjątkiem kubków udojowych - takie rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo krów, redukuje ryzyko zranienia się krowy o metalowe elementy robota, a tym samym redukuje poziom stresu. Połączenie nowej generacji lasera z zaawansowaną technologią skanowania wymienia odpowiadają za jeden z najszybszych na rynku mechanizmów pozwalających na sprawne i delikatne zakładanie kubków udojowych.

Specjalistka z A-Lima-Bis zwraca uwagę na kilka nowatorskich rozwiązań w robocie Astrea, do których należą m.in. ergonomia pracy, system mycia parą, kontrola jakości mleka oraz efektywny i oszczędny system zarządzania energią.

- Instalacja całkowicie zautomatyzowanego systemu doju nigdy nie była tak prosta. Tylko linie transportu mleka i paszy oraz zasilanie w wodę i energię muszą być wykonane oddzielnie. Wszystko inne zostało zmontowane i połączone już w fabryce. Dodatkowo producent wykonuje bardzo dokładne testy zanim robot zostanie dopuszczony do sprzedaży - informuje Dardzikowska.

- Dostęp do wykwalifikowanego serwisu dostępnego 24 godziny na dobę jest absolutnym priorytetem producenta dającym gwarancję bezpieczeństwa - dodaje.