Żywienie krów mlecznych, zwłaszcza tych z wybitnie wysoką wydajnością wymaga najwyższej jakości pasz, co już nie raz było poruszane w wielu tematach. Cóż nam jednak z tej fantastycznej paszy jeśli stół, na który została ona zadana, służy również jako korytarz przepędowy do dojarni, a zwierzęta zanieczyszczają ją kałem (zdjęcie).

Pasza podawana zwierzętom jest niezwykle istotnym czynnikiem produkcji zwierzęcej, a jej stan mikrobiologiczny ma wpływ na produkcyjność i stan zdrowotny zwierząt, a także na jakość produktów od nich pozyskiwanych. Jest to jedna z dróg wnikania patogenów do przewodu pokarmowego.
 
Przedostanie się drobnoustrojów patogennych do przewodu pokarmowego prowadzić może do obniżenia wskaźników produkcyjnych, co może być spowodowane występowaniem biegunek oraz obniżenia pobrania pasz i ich gorszego wykorzystania, a także występowaniem schorzeń wymion.

Zanieczyszczona kałem pasza jest również zagrożeniem szybkiego rozprzestrzeniania się wielu chorób w stadzie (np.: IBR i BVD), gdyż wraz z kałem usuwanych jest z organizmu zwierzęcia najwięcej zarazków, a także pasożytów – w przypadku zwierząt zarażonych.