PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zarząd PZHiPBM nie odwołany, sam podał się do dymisji

Zarząd PZHiPBM nie odwołany, sam podał się do dymisji

W odpowiedzi na informację zamieszczoną na portalu „Składki poszły w las – żal producentów bydła mięsnego” prezes zarządu PZHiPBM napisał wyjaśnienie. Mimo tego nadal brak najważniejszych informacji. Ci się dzieje w Związku, kto nim rządzi, kto będzie rządził?Bogdanowi Konopce, prezesowi Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego "nie spodobała się" informacja, w której producenci bydła mięsnego obwiniają Zarząd PZHiPBM o to, że nie dba o hodowców, tylko o własne interesy. Znamienne jest to, że hodowcy nie zgodzili się na publikację swoich wizerunków, "Składki poszły w las - żal producentów bydła mięsnego".

- Szanowny Panie Redaktorze, na początku chciałbym odnieść się do fragmentów artykułu, które nie stanowią cytatów anonimowych hodowców, więc są Pana autorstwa. Czy zweryfikował Pan źródło Swoich informacji, gdyż są one delikatnie mówiąc, nieprawdziwe. Zarząd PZHiPBM nie został odwołany, lecz sam zrezygnował z pełnienia dotychczasowych funkcji – wyjaśnia Bogdan Konopka były prezes zarządu PZHiPBM.

Po otrzymaniu wyjaśnienia od prezesa PZHiPBM (publikujemy go poniżej), farmer.pl zapytał o to, co dziś nurtuje hodowców bydła mięsnego. Pytania te stawiamy publicznie do wyjaśnienia, ponieważ odpowiedź, jaką uzyskaliśmy od PZHiPBM jest niewystarczająca. 

1. Dlaczego do dziś nie ma informacji na stronie internetowej Związku o dymisji Zarządu PZHiPBM?

2. Jak będzie wyłaniany nowy Zarząd - kiedy?

3. Warto byłoby wyjaśnić członkom PZHiPBM, dlaczego Zarząd podał się do dymisji?

Prezes PZHiPBM na powyższe pytania odpowiedział: "o tym zadecyduje sąd"

Wyjaśnienie Bogdana Konopki, prezesa PZHiPBM, do wspomnianej informacji: "Składki poszły w las - żal producentów bydła mięsnego"

Ostatnie Pana zdanie jest tak niespójne, że aż trudno uwierzyć, iż pochodzi spod pióra Redaktora Naczelnego poczytnego pisma. Otóż najbliższe walne zgromadzenie odbędzie się zapewne w 1. połowie 2014r. Zapewne chodziło Panu o Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na którym to członkowie wybiorą nowy zarząd Związku. Z treści zdania nie można się domyślić, kto ma wyznaczyć termin NWZ, gdyż zapomniał Pan dodać: na posiedzeniu czego w/w termin miał zostać ustalony w dniu 12 kwietnia. Bylibyśmy niezmiernie wdzięczni, gdyby podzielił się Pan tą informacją z nami - członkami PZHiPBM, gdyż nam o tym nic niewiadomo.

PZHiPBM liczy obecnie ponad 900 członków, co zapewne przygotowując artykuł Pan sprawdził. Pan przeprowadził rozmowy, z jeśli się nie mylę, pięcioma - czyli z około 0,5% ogółu. Wywnioskować należy, że pisząc „Z rozmowy z hodowcami bydła mięsnego wywnioskować można, że wielu z nich już odeszło, a duża ich część planuje pożegnanie się z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.” oraz z tytułu „Składki poszły w las” pisze Pan nie o tych hodowcach stanowiących 0,5% ogółu lecz o wszystkich hodowcach – tłumaczy Konopka.

Proszę o przedstawienie klucza na podstawie, którego wybierał Pan hodowców do rozmów. Czy naprawdę niemożliwym było znalezienie hodowcy, który choćby neutralnie wypowiadał się o Związku?

Jak wszystkim wiadomo żyjemy w kraju, w którym panuje gospodarka wolnorynkowa. To popyt i podaż determinuje cenę. Jak by na temat nie spojrzeć, to końcowo cena wysokiej jakości wołowiny będzie wyznacznikiem wartości również materiału hodowlanego. Jednakże nie może dochodzić do sytuacji, że hodowca sprzedaje sztuki hodowlane na kilogramy w cenie bydła rzeźnego. Czyniąc tak postępuje nieodpowiedzialnie nie tylko w stosunku do siebie, ale również w stosunku do wszystkich hodowców, gdyż psuje w ten sposób rynek – wyjaśnia Prezes.

PZHiPBM czynnie stara się wpływać na podaż poprzez popularyzację bydła ras mięsnych w Polsce. Ku temu mają służyć wystawy hodowlane, publikacje naukowe, ocena hodowlana, spotkania, szkolenia. Uważam natomiast, iż publikacje arbitralnie stwierdzające, iż w hodowli bydła mięsnego jest obecnie bardzo źle, odnoszą odwrotny skutek. Nie można nie zauważyć przy tym ogólnej europejskiej sytuacji gospodarczej np. kryzys ekonomiczny, zapaść finansowa Grecji- dużego odbiorcy żywca, czy też ostatnia kłoda rzucona nam pod nogi przez rząd RP w postaci zakazu uboju rytualnego. To wszystko wpływa negatywnie na całą branżę rolniczą w szczególności na produkcję zwierzęcą – dodaje Konopka.

W 2012 roku w ramach oszczędności został zredukowany jeden etat zootechnika. Do obsługi hodowców z jego terenu przydzieleni zostali zootechnicy z terenów sąsiednich. Jeżeli, któryś z zootechników nie spełnia swoich powinności lub spełnia je w niewłaściwy sposób proszę osobę poszkodowaną o kontakt z dyrektorem biura w celu wyciągnięcia konsekwencji personalnych.

Ciężko jest odnieść się do fragmentu dotyczącego oceny hodowlanej, gdyż brakuje w nim argumentów merytorycznych. Ocena hodowlana została poszerzona np. dla buhajów rozpłodników dokonuje się pomiarów ciała oraz przekroju polędwicy metodą USG. Wdrażany jest też program biometryczny, który ma za zadanie w przyszłości stwierdzenia przydatności do hodowli na podstawie badania DNA pobranego już od cielaka.

Co do ważenia, to hodowca jest odpowiedzialny za jego dokonanie, za co otrzymuje zapłatę. Nie możliwym fizycznie było by np. zważenie wszystkich cielaków zaraz po urodzeniu, przez zootechników. Aby tego dokonać musielibyśmy zatrudnić armię pracowników i zakupić tony sprzętu.

Ponieważ Pan Dariusz Matkowski został przywołany personalnie, uważam, że powinien wypowiedzieć się osobiście w materii jego dotyczącej. Nie zmienia to faktu, iż zamieszczenie jego nazwiska w takim kontekście uważam za nieetyczne.

Problem chorób w stadach bydła staje się rok do roku coraz większy. Należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie materiału hodowlanego, aby w „gratisie” nie otrzymać jakiegoś wirusa. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę pojazdów, które wpuszczamy na teren gospodarstwa w celu sprzedaży bydła. Oczywiście każdemu może się przydarzyć jakaś chorobowa wpadka. PZHiPBM nie jest w stanie udźwignąć kosztów obsługi badań wszystkim hodowcom, więc niedopuszczalnym było by pomaganie tylko wybranym jednostkom.

Jeżeli zarządca mazurskiego stada waży zwierzęta na oko, a sztuki do hodowli sprzedaje w cenie mięsa, to szczerze radzę właścicielom tegoż gospodarstwa, o wnikliwe sprawdzenie czy należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków – komentuje Konopka.

Aby dowiedzieć się, na co przeznaczane są pieniądze ze składek członków, czy też z dotacji KCHZ, wystarczy pojechać na Walne Zgromadzenie i przestudiować sprawozdanie finansowe, które to co roku musi być zatwierdzane przez członków PZHiPBM. Zarzut, że związek dba tylko o własne interesy jest niedorzeczny. W interesie związku jest właśnie to, by ugruntowywać i poszerzać swoje znaczenie w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Może to osiągnąć tylko i wyłącznie poprzez rozwój hodowli bydła mięsnego w Polsce, a przez to zwiększeniem ilości osób prowadzących ten rodzaj produkcji zwierzęcej.

Bogdan Konopka, prezes PZHiPBMPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • ranczer 2013-04-19 18:56:49
  Za czołem czytać ten artykuł i......... ale hipokryta z tego Konopki
 • WiG62 2013-04-17 22:42:30
  Nie chcę nikogo obrażać , naprawdę jestem daleki od tego , ale prawda tylko boli , a kłamstwo rani . czy prawdą jest że Zarząd sprzedał Biuro Handlowe PZHiPBM za kwotę podobną co była na koncie biura , kupił to członek Zarządu a rada nadzorcza pozostała ta sama jak w PZHiPBM informacja z KRS do wglądu dla wszystkich!!!!!! (a ogłoszenie?)
  Wszystkie związki na świecie mają swoje biura handlowe które dbają o interes swoich członków hodowców , ale my nie , bo po co!!!
  Hodowcy poszukajcie w internecie zbieżność nazwisk w różnych firmach branży mięsnej.
  Hodowcy jeżeli się nie mylę wagi do ważenia na stanie posiadają selekcjonerzy !!!
  Hodowcy dzięki wydanym milionom(gdzie ta kasa???) na promocję wołowiny , cena w PZHiPBM spadła o ok. 2 zł.(dane z biuletynu) , a konsumpcja o kolejne gramy!
  Hodowcy , przez ostatnie kilka lat nasz PZHiPBM niestety nic dla nas nie zrobił i jeżeli nie znajdziemy ludzi z wizją , otwartych, słuchających i chętnych do współpracy z doświadczeniem i mądrością , to dajmy sobie spokój i zapiszmy się do związku np. w Estonii może tam nas lepiej będą traktowali .
  Hodowcy, Ci co nie byli na ostatnim Walnym zebraniu niech żałują , dostaliśmy książeczkę (wszystko z internetu lub danych związku) , ciekawe ile nas to kosztowało i kto to wydrukował ????
  Przewodniczący Walnego miał pecha bo zamiast zarząd wyprosić od stołu prezydialnego na sale to męczył się (delikatnie pisząc) z niestosownym zachowaniem całego zarządu i jakiegoś Pan z komisji rewizyjnej.
  Uwazam , że tego złego w PZHiPBM już wystarczy i żądajmy merytorycznych-szczegółowych wyjaśnień i konstruktywnego planu na przyszłość !
 • CZŁONEK Związku a właściwie własny 2013-04-17 21:20:17
  A ja wam mówię - KONOPKA to człowiek BEZ HONORU (tzw. "chorągiewka" lub "miałki" jak kto woli) i z pewnością wystartuje w najbliższych wyborach.
  Wykorzystywał pozycję prezesa do wkręcania się w tyłek swojemu szefowi (Głównemu lekarzowi weterynarii). Co zrobił jako wet. dla hodowców bydła odpowiedzcie Koledzy sobie sami?
  "Chłopi" to nie ciemna masa, której można zamydlić oczy wyrzuceniem z hukiem PORZĄDNEGO DYREKTORA odsuwając problemy od Zarządy.
  Czy wszyscy wiedzą, że obecny dyrektor to działacz PSL, kolega partyjny Stasiaka i Matkowskiego i z ich polecenia zatrudniony!!!???...bo przecież najważniejszy jest interes partii, a Hodowcy i tak sobie poradzą...
 • Hodowca z Warmi 2013-04-17 15:20:19
  Pan Bogdan Konopka nie jest już prezesem. Sam doprowadził do frustracji hodowców, którzy wypisują się ze związku, bo nie widzą w nim przyszłości. W związku dzieją się różne dziwne rzeczy, np. sprzedaż biura handlowego bez przetargu wiceprzewodniczącemu. Catering na ostatnim walnym zgromadzeniu był bardzo nędzny. Jak się okazało właścicielem cateringu jest kuzynka prezesa. Odnośnie ważenia to my hodowcy ważymy cielęta na 210 dni oraz na 420 dni za śmieszne pieniądze - 10 zł/sztukę, a jest to przecież usługa. Prezes doprowadził do tego, że jałówka cielna kosztuje 4 tys. zł. Brak jest dopłat do krów mamek i opasów, jak to wcześniej nam hodowcom obiecywano.
 • Hodowca z Mazowsza 2013-04-16 22:17:35
  Podpisanie listu "Prezes PZHiBM" po złożeniu dymisji to nic innego tylko arogancja władzy. p.Konopka zapomniał również, że na Walnym Zgromadzeniu Członków krytykowało go prawie 100 hodowców, a nie 5. Ale to przecież bez znaczenia dla urzędnika państwowego - weterynarza wojewódzkiego, który prowadzi Związek od 7 lat i się poświęca.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.2.146
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.