Najbardziej zaawansowanym typem wygrodzeń paszowych są drabiny zatrzaskowe. Wyróżniają się one dużą funkcjonalnością, lecz niestety są również najdroższe spośród dostępnych modeli na rynku.

Zanim więc zdecydujemy się na takie wyjście, należy zadać sobie pytanie: czy takie rozwiązanie jest nam potrzebne i czy na co dzień będziemy korzystać z jego możliwości?

Drabiny paszowe zatrzaskowe, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają blokowanie w nich zwierząt. Posiadają one mechanizm zamykający stanowisko, tzw. jęzor blokujący, który znajduje się na wierzchu drabiny.

Konstrukcja tego modelu pozwala na uwolnienie pojedynczej zablokowanej sztuki lub całej sekcji. Istnieje również możliwość całkowitego zamknięcia dostępu do stołu paszowego, co jest wymagane np. w przypadku wykonywania prac konserwacyjnych.

Tego typu drabiny należy więc instalować tam, gdzie niezbędne jest unieruchamianie zwierząt. Może to mieć miejsce np. w przypadku indywidualnego zadawania paszy treściwej. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, instalowanie drabin zatrzaskowych stanowi zbędny wydatek, tym bardziej, że one również nie są zupełnie pozbawione wad.

Drabiny tego typu składają się z największej liczby elementów, co w pewnym stopniu utrudnia swobodny dostęp zwierząt do paszy. Istnieje również ograniczona możliwość szybkiej ucieczki przed agresywnymi sztukami, bądź krowami będącymi akurat w rui.

Dobrym wyjściem stanowiącym kompromis między funkcjonalnością, a nakładem finansowym jest moim zdaniem zamontowanie jedynie kilku stanowisk zatrzaskowych na całej długości stołu paszowego oraz w izolatce, jeśli takowa istnieje. Pozwala to na unieruchomienie zwierząt wymagających wykonania zabiegów zootechnicznych, czy weterynaryjnych.