Zróżnicowanie w intensywności użytkowania trwałych użytków zielonych na terenie naszego kraju jest dość znaczne. W gospodarstwach mniejszej wielkości (mniejszymi stadami krów mlecznych) i niższej intensyfikacji produkcji jest zbierany lub niebawem będzie drugi pokos traw. Zaś intensywnie wykorzystywane TUZ-y wydają już trzeci pokos.

- W tym roku trzeci pokos zbieraliśmy nieco wcześniej niż rok temu – mówi Grzegorz Radzikowski – hodowca z Mazowsza. Plon, choć jest i tak zadowalający (biorąc pod uwagę przedłużającą się tegoroczną zimę), to jest nieco niższy niż w roku ubiegłym, kiedy to był wybitnie wysoki. Dzięki temu mam spore zapasy i nie obawiam się niższych plonów w tym roku – dodaje Radzikowski.

- Lucerna w tym roku plonuje nadzwyczaj dobrze. W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy zbiory trzeciego pokosu tej rośliny – tłumaczy jeden z podlaskich rolników. Jak pogoda pozwoli w tym tygodniu powinniśmy dokończyć zbiory traw – również z trzeciego pokosu – ich plonowanie jest jednak zdecydowanie niższe niż w roku ubiegłym w naszym rejonie. Głównym powodem tej sytuacji był śnieg, który bardzo długo zalegał na naszych polach – do drugiej połowy kwietnia. Sporo traw nam przez to wypadło i teraz odbija się to na plonie – dodaje.