Analitycy banku BGŻ BNP Paribas, powołując się na dane Eurostatu podkreślają, że w ciągu 2017 roku znacząco wzrósł eksport nieprzetworzonej wieprzowiny z naszego kraju. Wartość wyeksportowanego mięsa wzrosła o prawie 1,4 mld euro, będąc tym samym o 20 proc. wyższa niż w 2016 roku. Większość (86 proc.) tego mięsa trafiło na rynek krajów UE.

Jednocześnie w omawianym okresie znacząco wrosła również konsumpcja mięsa wołowego w naszym kraju. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wzrosło do poziomu 2,7 kg/osobę/rok. Dla porównania, rok wcześniej wartość ta wynosiła 2,1 kg/osobę/rok. Jednocześnie konsumpcja wołowiny w naszym kraju wciąż znajdują się znacznie poniżej średniej unijnej, która wynosi 11 kg na osobę na rok.

Wzrost eksportu ma istotny wpływ na cenę żywca wołowego w kraju. W pierwszej połowie marca wyniosła ona średnio 6,86 zł/kg, będąc tym samym o 14 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem analityków banku, największym zagrożeniem dla sektora produkcji wołowiny w naszym kraju są plany wprowadzenia zakazu uboju rytualnego. Przepis ten może negatywnie wpłynąć na poziom eksportu, a co za tym idzie doprowadzić do spadku opłacalności produkcji.