Podczas prezentacji krów rasy holsztyńsko-fryzyjskich odmiany czerwono-białej widzowie byli świadkami zmiany decyzji sędziowskiej w ostatnim momencie. W początkowym ustawieniu na pozycji czempiona sędzia John Cousar ustawił krowę Dianę z hodowli Pani Sławomiry Zalewskiej z Podlasia, jednak ostatecznie zwyciężyła krowa Rosa 19, której hodowcą jest Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach.

Powodem tej decyzji sędziego było dostrzeżenie, w momencie odprowadzenia krów do ostatecznego ustawienia, lepszego poruszania się czempionki. Cechy lokomocji mają istotne znaczenie w zdrowotności nóg i racic oraz są powiązane z długowiecznością zwierząt.

Należy jednak dodać, że wiceczempionka – krowa Diana nieco ponad dwa miesiące temu stanęła w czołówce krów tej odmiany podczas Europejskiego Czempionatu Bydła Holsztyńsko-Fryzyjskiego we Friborugu (Szwajcaria).

XXVI Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu odbyła się w dniach 10-12 maja 2013 roku i rozpoczyna cykl wystaw regionalnych. Po raz pierwszy odbyła się ona w okresie wiosennym oraz zapoczątkowała cykl wystaw tej rangi w odstępie dwuletnim.