Stale rosnąca wielkość stad krów mlecznych oraz coraz wyższa wydajność mleczna, stawia monitorowanie i dokumentację na jednym z najważniejszych stopni w rutynowej pracy w stadzie.

System wykrywania rui u krów Semex ai 24 – zwany RealTime wykrywa i informuje o rui przez 24 godziny na dobę z 90 proc. skutecznością. Czujnik ruchu – laktywator jest dostępny w dwóch wersjach: na nogę i na szyję. System pozwala na wykrywanie rui, które trudno dostrzec lub są mało widoczne.

System ten współpracuje ze wszystkimi systemami udojowymi, czujnik ruchu pozwala na połączenie wykrywania rui z identyfikacją na hali udojowej, czy przy stacji paszowej.

Nową funkcją w tego typu systemie jest wykrywanie zmniejszonej aktywności krów, co umożliwia na indentyfikację również innych problemów (np. chorób), dotykających poszczególne sztuki w stadzie.

System Semex ai24 pozwala na śledzenie cyklu rujowego na komputerze lub innych urządzeniach przenośnych typu smartfon, czy tablet. Informacje przesyłane są na te urządzenia za pomocą e-maili lub wiadomości na telefon.

Wyłącznym dystrybutorem w Polsce systemu Semex ai 24, jest firma P.H. Konrad z Łomży.