Ceny skupu bydła nie przestają rosnąć. Utrzymuje się silny wzrost krajowych cen skupu bydła, które z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy. Ceny w Polsce rosną w ślad za cenami na światowym rynku, jak wskazują analitycy z Credit Agricole w najnowszej AGROmapie, dodając, że źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa światowa podaż mięsa, przy jednoczesnym silnym popycie oraz coraz większa presja kosztowa wynikająca przede wszystkim z rosnących cen pasz.

„Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Mimo to oczekujemy, że w całym horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie” – zaznaczają ekonomiści.  

Wyraźna poprawa opłacalności produkcji bydła mimo wyższych cen pasz

Zgodnie z danymi prezentowanymi w AGROmapie, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w 2021 r. zwiększyła się o 14,1 proc. r/r wobec wzrostu o 0,8 proc. w 2020 r.

„Cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg (+47,3 proc. r/r), a cena pasz dla bydła 2,01 zł/kg (+17,7 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym” – stwierdzają autorzy analizy.

W porównaniu do poprzedniej, zimowej, prognozy, cena skupu bydła w Polsce szacowana na koniec 2022 r. wzrosła o 1,60 zł/kg.

„Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r.” – informują eksperci z Crédit Agricole.

Środki wykorzystywane przy chowie bydła znajdziesz na Giełdzie Rolnej