Do dnia dzisiejszego ogniska wirusa Schmallenberg wykryto u bydła, owiec oraz kóz wyłącznie na terytorium Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Francji, Luksemburgu oraz we Włoszech.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przekazał za pośrednictwem wojewódzkich lekarzy weterynarii do okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych informacje o chorobie.

Dodatkowo Główny Lekarz Weterynarii wystąpił do państw członkowskich w których wystąpiły przypadki stwierdzenia wirusa Schmallenberg o przekazanie informacji na temat ewentualnych przesyłek bydła owiec lub kóz, które zostały wysłane na terytorium Polski.

Z danych przesłanych przez ww. kraje wynika, że od 1 czerwca 2011 r. do Polski nie wjechała, żadna przesyłka ze zwierzętami pochodzącymi z ognisk choroby.

W chwili obecnej, Państwowy Instytut Weterynarii-PIB w Puławach jest gotowy do ewentualnego prowadzenia badań w kierunku wykrycia wirusa. Jednocześnie Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że na terytorium Polski nie potwierdzono wystąpienia zakażenia wirusem Schmallenberg.