Pióra u ptaków, podobnie jak sierść u ssaków są wytworem skórnym. Drób powinien szybko się opierzać i nie wykazywać braków w upierzeniu. Sprzyja to odporności, może zapobiegać kanibalizmowi, prawidłowe upierzenie jest także konieczne przy sprzedaży brojlerów do rzeźni. Jeśli jest odwrotnie, na grzbiecie i nie tylko pojawiają się przerzedzenia może być to związane z nadmiernym zagęszczeniem ptaków, nieprawidłową wentylacją pomieszczenia, zanieczyszczoną paszą i ściółką lub niedoborami pokarmowymi.

Na stan skóry i piór ptaków wpływają min. aminokwasy siarkowe, biotyna, niacyna, cholina i kwas foliowy. Niedobór tego ostatniego może przejawiać się odbarwieniem piór, a także problemami z poruszaniem i anemią u kurcząt. Kwas foliowy (wit. B9) wpływa, bowiem na stan błon śluzowych oraz proces tworzenia się i wybarwienia piór. W naturze występuje w wegetatywnych częściach roślin, liściach, drożdżach. Dla drobiu hodowlanego stanowi ponadto składnik premiksów.

Stany zapalne skóry i zmierzwienia piór, a także pękanie opuszków na skokach to tylko niektóre z objawów niedoboru biotyny. Na niedobory witaminy H (biotyny) bardzo wrażliwe są indyki. Ponieważ w surowcach roślinnych tj. zbożach, otrębach, nasionach roślin oleistych związek występuje w niewystarczających do pokrycia zapotrzebowania drobiu ilościach, dawki pokarmowe wymagają uzupełnienia.

Z kolei niedobór aminokwasu egzogennego tryptofanu może powodować niedobory witaminy PP (B3). Pełni ona szereg funkcji w organizmie ptaków od udziału w powstawaniu czerwonych krwinek i unieczynniania szkodliwego działania związków chemicznych, leków poprzez usprawnianie sytemu nerwowego i korzystny wpływ na stan skóry oraz piór. Niedobór niacyny przejawia się słabym apetytem i wzrostem ptaków, zapaleniem skóry i błony śluzowej, słabym upierzeniem. Witamina występuje w ziarnie zbóż, otrębach, soi i drożdżach.

Wszystkie niezbędne witaminy podaje się ptakom w postaci syntetycznej w premiksach, które powinny być dostosowane do gatunku, wieku i typu użytkowego ptaków. Ich zawartość w surowcach roślinnych stanowiących komponent dawki nie jest uwzględniana, ze względu na znikomą ilość lub ograniczoną możliwość ich wykorzystania, a także straty związane z przechowywaniem. Ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju piór jest także cynk, pierwiastek obecny we wszystkich narządach.

Jego niedobór spowalnia wzrost, ptaki mają mniejszy apetyt i gorzej wykorzystują paszę, cierpią na schorzenia skóry i zaburzenia keratynizacji piór, mogą one wyrastać w skupiskach. Cynk jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka. Ptaki dobrze przyswajają cynk w postaci tlenku i soli. Braki w opierzeniu mogą być ponadto wywołane niedoborem choliny, czy aminokwasów siarkowych tj. metioniny i cystyny.