Według Avian Flu Diary (AFD), pojawienie się wirusa H7N9 w Chinach w pawilonie w zoo w mieście Jinzhou w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju, było pierwszym w Chinach atakiem tego szczepu od maja 2018 r.

Chiny zastosowały w 2017 r. szczepionkę po powszechnych epidemiach H7N9 u drobiu i sześciu falach zakażeń u ludzi. Szczepionka ukierunkowaną dla drobiu na wirusy H5 i H7 i znacznie zmniejszyła rozprzestrzenianie się wirusów u drobiu. Od września 2017 r. obyło się też bez infekcji zgłaszanych u ludzi.

Chińscy naukowcy opisują zmniejszającą się częstość występowania H7N9 w oparciu o pobieranie próbek z obserwacji. Kolejną częścią badania jest ocena ochrony u szczepionego drobiu. Odkryli, że szczepionka zapewnia całkowitą ochronę przed nowszą wysoce zjadliwą postacią wirusa.

Zgodnie z oświadczeniem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) ministerstwo rolnictwa w Nepalu doniosło o trzech bardziej chorobotwórczych ogniskach H5N1, z których dwa w pojawiły się w gospodarstwach towarowych w strefie Bagmati, a jedno w przydomowym chowie ptaków w sąsiedniej strefie Gandaki. Wybuchy rozpoczęły się 7 marca, a w trzech miejscach zabiły 2 518 z 32 993 podatnych na wirusa ptaków. Drób, który przeżył, został zabity w ramach prewencyjnego reagowania na epidemię. Wcześniej w tym miesiącu Nepal zgłosił dwa ogniska H5N1 w towarowych gospodarstwach.

Irak doniósł o wysoce patogenicznym wybuchu epidemii na skutek pojawienia się wysoce patogenicznego szczepu H5N8. U drobiu stwierdzono jego obecność na targu zwierząt gospodarskich w Basrah. Było to pierwsze pojawienie się od tego wirusa od lipca 2018 r., Według raportu OIE. infekcja rozpoczęła się 17 marca, zabijając 2000 z 5000 ptaków. Pozostałe zostały poddane eutanazji by uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Dochodzenie wykazało, że wprowadzenie nowych żywych zwierząt i nielegalne przemieszczanie zwierząt były jednymi z prawdopodobnych źródeł wybuchu epidemii.

W Kambodży szczep wirusa H7N4 u kaczek pojawił się na trzech targach w różnych lokalizacjach w Phnom Penh, Prey Veng i Takeo, wszystkie są na południu kraju.

W zeszłym miesiącu doradcy ds. szczepionek za Światowa Organizacja Zdrowia zalecili odpowiednią szczepionkę przeciwko H7N4 w celu przygotowania do pandemii w Chinach.