Kukurydza, obok pszenicy jest jednym z podstawowych zbóż stosowanych w żywieniu kur. Uznanie wśród drobiarzy znajduje także DDGS (Dried Disttillers Grains with Soloubes) czyli suszony wywar.

Jest ubocznym produktem powstającym w czasie oddestylowania alkoholu etylowego z zacieru. Materiał ten po wysuszeniu staje się źródłem energii i białka dla niosek i brojlerów. Wywar gorzelniczy dostarcza także tłuszcz, składniki mineralne, dużo skrobi i łatwostrawnego włókna, witaminy z grupy B, witaminy A i E, oraz mikro- i makroelementy takie jak cynk, miedź, żelazo, selen.

Białko DDGS-u ma wysoką wartość biologiczną, bogaty skład aminokwasowy i co bardzo istotne - jest go znacznie więcej niż w wyjściowym surowcu jakim jest kukurydza. Część białka do wywaru dostaje się bowiem wraz z namnażającymi się w procesie produkcji mikroorganizmami.

Zawartość białka ogólnego w wywarze przekracza 28 proc. i jest zależna od użytego surowca, a także technologii wytwarzania. Od parametrów takich jak użyte drożdże, metoda pozyskiwania alkoholu z ziarna, temperatura suszenia materiału zależy także od jakość surowca, jego strawności i przyswajalności.

Stosując wywar w żywieniu drobiu należy pamiętać, że jest to produkt charakteryzujący się dużą niejednorodnością i niestabilnym składem - zależnym od wyżej wymienionych czynników.

Trzeba pamiętać, że jeśli kukurydza z jakiej powstaje wywar była porażona grzybami (drożdżami i pleśniami) - to pojawią się one także w DDGS-ie. Jako pożywienie dla zwierząt mogą być użyte tylko te gorzelnicze wywary, które odpowiadają mikrobiologicznym i toksykologicznym normom stawianym surowcom paszowym.

Do niekwestionowanych zalet wywaru poza wartością żywieniową należy zaliczyć także brak strat podczas jego przechowywania, łatwy transport, trwałość i stabilność suszu (jest to efekt ponad 90 proc. suchej masy). Wywar kukurydziany może występować w postaci płatków, w formie sypkiej lub pelletu. Aktualna, przykładowa cena produktu kukurydzianego to 770 zł/netto/t. W żywieniu zwierząt gospodarskich zastosowanie znajdują także susze gorzelniane pszenne, jęczmienne, żytnie, kukurydziano-pszenne.

W żywieniu drobiu wywar kukurydziany może stanowić uzupełnienie śruty sojowej, można nim poniekąd zastąpić makuch czy śrutę rzepakową. Dla kurcząt rzeźnych maksymalny udział surowca, to: w mieszankach typu Finiszer i Grower 2- 7 proc., Grower 1-5 proc., zaś w paszach typu starter dodatek DDGS nie powinien przekraczać 3 proc. W mieszankach dla niosek produkcyjnych - wywar może stanowić 4 -5 proc.