Promieniowanie podczerwone IR to niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie grzewcze, przenoszące ciepło w postaci fal o zróżnicowanych długościach. I tak, wyróżniamy trzy zakresy długości fal: krótkie - 0,8 - 2,5 µm, średnie - 2,5 - 25 µm i długie - 25 - 1000 µm.

Do celów hodowlanych (ogrzewania zwierząt) wykorzystuje się najczęściej urządzenia emitujące podczerwień w paśmie krótkim. Promieniowanie IR padające na powierzchnię ciała w większości pochłaniane jest przez tkanki powodując ich nagrzanie, a od długości fali podczerwieni uzależniona jest głębokość jego przenikania. Wgłębne promieniowanie pobudza układ krwionośny, usprawnia procesy biochemiczne i przemianę materii, zwiększa odporność tkanek. W praktyce drobiarskiej w celu dogrzania ptaków stosuje się tzw. lampy grzejne (żarówki promiennikowe), promienniki gazowe a także niewykorzystujące podczerwieni płyty i maty grzewcze. Dogrzewanie ptaków hodowlanych jest zasadne zarówno w przypadku piskląt, wpływa, bowiem korzystnie na ich wzrost i rozwój, przemiany metaboliczne, jak i kur - ich zastosowanie wpływa na wzrost nieśności.

Jak mówi Jakub Kuświk z firmy Fermo, która kompleksowo wyposaża fermy drobiarskie, dogrzewanie ptaków w pierwszych dniach życia, pełni ważną rolę, która ma wpływ na zdrowotność i efektywność całego chowu. Pisklęta w trakcie odchowu są bardzo wrażliwe na temperaturę w budynku inwentarskim. Promienniki pozwalają dostosować temperaturę przy ściółce na odpowiednim poziomie i zapewnić tym samym najlepsze warunki do rozwoju piskląt.

Żarówki promiennikowe nie powodują hałasu i zanieczyszczenia środowiska, kierują ciepło bezpośrednio w określone miejsce. Ciepło jest uzyskiwane i oddawane przez promiennik chwilę po jego włączeniu, są bezpieczne w użyciu, nie wykazują działania toksycznego.
Żarówka promiennikowa o mocy np. 250W (koszt ok.27 zł) pozwala ogrzać do 80 piskląt a jej żywotność to około 5 000 godz. Oprócz różnej mocy żarówek promiennikowych istotną cechą jest także barwa emitowanego światła. Dostępne są lampy grzejne dające światło o jasnej barwie (imitujące światło dzienne), koloru czerwonego (uspokajają i łagodzą stres, zapobiegają kanibalizmowi) - zalecane dla zwierząt młodych.

Żarówki promiennikowe stosowane wraz z oprawami to tzw. sztuczne kwoki. Oprawy mogą być zaopatrzone w reduktor poboru mocy, co pozwala redukować moc grzejną w zależności od potrzeb (poprzez intensywniejsze i słabsze świecenie żarówki, koszt ok.56 złotych. Jest to szczególnie istotne przy odchowie piskląt, którym wraz ze wzrostem należy obniżać temperaturę pod „kwoką". Jeśli zwierzęta oddalają się od „kwoki" może to oznaczać, że jest im za ciepło, jeśli koncentrują się tuż pod nią- może być im zbyt zimno. Przy optymalnej temperaturze- ptaki są równomiernie rozmieszczone pod lampą grzejną.

Zastosowanie promienników podczerwieni jest zasadne także w odchowie kacząt, gęsi, indyków jak i prosiąt, koni, zwierząt towarzyszących i egzotycznych.

Promienniki gazowe- stosowane są zwłaszcza w dużych fermach drobiu. Dzięki zapewnieniu stałej, automatycznie ustawianej temperatury w miejscu wylęgu piskląt, chronią drób przed przegrzaniem i niedogrzaniem. Ciepło koncentrowane jest w najniższych strefach pomieszczenia, jego utrata jest, więc ograniczona, co wpływa na walory ekonomiczne promienników. Są one ponadto ekologiczne, bezpieczne i charakteryzują się szybkim czasem rozruchu. Na fermach drobiu zastosować można promienniki rurowe, a także popularne promienniki ceramiczne sterowane ręcznie lub automatycznie. Statystycznie jeden gazowy promiennik może ogrzać do kilkuset ptaków.

Systemy grzewcze ma w swojej ofercie wiele firm działających na terenie całego kraju, zaopatrujących fermy drobiarskie w wyposażenie.