Wśród nowych krajów dotkniętych tą chorobą znalazły się: Hiszpania, Włochy i Słowenia.

W Niemczech pojawiły się 23 nowych ognisk i przypadków ptasiej grypy. Dotyczyły one dzikich ptaków wodnych, pięciu ognisk na fermach indyków i jednego na fermie niosek. Zdarzyły się też dwa przykłady upadków ptaków w zoo. W sumie eutanazji poddano 83 tys. ptaków na fermach.

We Francji stwierdzono 20 nowych ognisk na fermach i chowie zagrodowym. Większość ognisk skoncentrował się w południowo-zachodniej części kraju, ale dwa ogniska pojawiły się zachodniej części departamentu Deux-Sevres. Ponad 5 tys. ptaków padło, ponad 84 tys. poddano ubojowi z konieczności. We Francji podjęto prewencyjne uboje celem spowolnienia rozprzestrzeniana się choroby.

W Polsce stwierdzono 12 nowych ognisk ptasiej grypy H5N8 przede wszystkim na fermach w województwie lubuskim przy granicy z Niemcami. Część z nich dotyczyła mniejszych stad. Eutanazji poddano prawie 140 tys. ptaków.

Przypadki H5N8 stwierdzono też u dzikich ptaków takich jak kaczki, łabędzie i orły w Finlandii, Rumunii, a także w trzech krajach nowo dotkniętych ptasią grypą, czyli Włoszech, Hiszpanii i Słowenii.