We Francji znacznie spadło ryzyko rozprzestrzenienia się grypy ptaków. Na tym tle ministerstwo rolnictwa zniosło w dużej części kraju wymóg utrzymania drobiu w zabudowaniach.

Ministerstwo rolnictwa sklasyfikowało, jako wysoki poziom ryzyka w 19 departamentach, które od listopada zostały szczególnie mocno dotknięte ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz w departamentach sąsiednich. W tym przypadku nadal obowiązują środki ograniczające.
W tym kontekście ministerstwo zwróciło uwagę, że ze względu na epidemie, które wciąż są wykrywane na zachodzie, przestrzegane tam środki ograniczające są konieczne, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się i ponownemu zaostrzaniu choroby.

Jak również  ogłosiło ministerstwo rolnictwa, rozpoczęły się próby szczepień przeciwko wirusowi grypy ptaków u kaczek, które ogłoszono tydzień wcześniej. Celem jest uzyskanie wiedzy naukowej na temat skuteczności i korzyści szczepień. Wyniki tego badania powinny być dostępne do końca roku i przeniesione na grunt europejski. Na tej podstawie, w razie potrzeby, możliwe będzie opracowanie strategii szczepień przeciwko grypie ptaków.