Grypa ptaków została zdiagnozowana w hodowli kur niosek na małej farmie w Assendelft (gmina Zaanstad, prowincja Holandia Północna). Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant wirusa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, około 140 kur niosek i 50 kaczek biegających ma zostać uśmierconych na polecenie władz w miejscu zakażenia.

W powiecie Szprewa-Nysa patogen grypy ptaków H5N1 został wykryty w populacji drobiu w gminie Burg. Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) potwierdził za pomocą diagnostyki laboratoryjnej infekcję na wybiegu z prawie 200 kaczkami, gęsiami i kurczakami. Wcześniej w krótkim czasie kilka zwierząt w stadzie padło. Badanie przeprowadzone przez laboratorium landu Berlin-Brandenburg potwierdziło zakażenie patogenem H5N1.

Grypa ptaków została oficjalnie zidentyfikowana w małej fermie drobiu z 16 kaczkami i kurczakami w okręgu Steinburg (Szlezwik-Holsztyn). Biuro weterynaryjne zostało poinformowane o widocznych stratach zwierząt w hodowli, po czym przeprowadzono badanie zwierząt. Wynik: grypa ptaków podtypu H5. Zakażenie zostało potwierdzone przez FLI.