Choroba miała pojawić się w stadzie blisko 50 tys. niosek zlokalizowanej w gminie Bieżuń. Obiekt został zasiedlony na początku miesiąca. Na chwilę obecną trwa dochodzenie epizootyczne mające dać odpowiedź w jaki sposób choroba przedostały się na fermę. 

W najbliższym czasie wojewoda mazowiecki wyda zarządzenie określające obszar zapowietrzony i zagrożony. Przypomnijmy, że niedawno powiat żuromiński (jak i całe Mazowsze) został uznany za wolny od grypy ptaków. 

Tegoroczne straty to blisko 11,5 mln ptaków

Ostatnie jak do tej pory ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono 28 czerwca w niewielkim stadzie drobiu w gminie Prażmów (pow. piaseczyński). Z kolei na terenie powiatu żuromińskiego chorobę ostatni raz potwierdzono   13 maja w gminie Lubowidz.  Od początku roku najwięcej ognisk HPAI potwierdzono na Mazowszu (128), w Wielkopolsce (91) i w województwie warmińsko-mazurskim. Łącznie w efekcie grypy ptaków padło lub zostało ubitych blisko 11,5 miliona zwierząt. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, spośród tej puli 7,5 miliona pochodziło właśnie z województwa mazowieckiego.