Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński poinformował PAP, że przedsięwzięcie Indykpolu będzie polegało na rozbudowie istniejącego zakładu produkcyjnego w Olsztynie. "Jest to duży i ważny inwestor, dlatego cieszymy się z jego decyzji" - podkreślił Smoliński.

Za co najmniej 120 mln zł Indykpol wybuduje nowy obiekt wychładzalni, oszałamiania farmakologicznego oraz rozbuduje halę rozbioru i patroszenia żywca. Powiększona zostanie także powierzchnia magazynu wyrobów gotowych wraz ze strefą odpadów (powierzchnia budynków zwiększy się o ponad 7 tys. m2).

"Zasadniczą część projektu stanowić będzie budowa nowych obiektów w zakresie produkcji przetworów mięsnych. Spółka planuje wyposażenie zakładu w nowoczesne linie technologiczne wraz z maszynami i urządzeniami. Zastosowana nowa technologia będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie - jedyną tego typu funkcjonującą w branży indyczej w Polsce" - podała w komunikacie przesłanym PAP WMSSE.

W związku z inwestycją Indykpol utworzy co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Indykpol SA jest największym w Polsce producentem mięsa i przetworów indyczych, oferuje swoje produkty na terenie całej Polski oraz jest uznanym eksporterem mięsa indyczego na rynek Unii Europejskiej.

Historia firmy rozpoczęła się w 1951 roku wraz z powstaniem Ekspozytury Centrali Jajczarsko-Drobiarskiej w Olsztynie. Trzynaście lat później zakład został oddzielony od centrali i wówczas powstały samodzielne Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie. W 1991 roku Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie zostały sprywatyzowane i rozpoczęły działalność pod nazwą Indykpol.

Wydana w poniedziałek przez zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzja o rozbudowie dla Indykpolu jest szóstą wydaną przez tę Strefę w oparciu o "Ustawę o wspieraniu nowych inwestycji". Wprowadziła ona nowy mechanizm udzielania firmom pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych. Od 5 września na mocy tej ustawy przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej na terenie całej Polski (inwestycje mogą być realizowane na gruntach prywatnych oraz publicznych), a nie tylko na obszarach objętych granicami stref.

W rozmowie prezes Strefy Grzegorz Smoliński zapowiedział, że kolejne decyzje mają być wydane jeszcze w listopadzie. - Pracujemy też nad bardzo dużą i ważną inwestycją, o której będziemy mogli, jak sądzę, poinformować na początku przyszłego roku - dodał Smoliński.