Prowadzenie w stadach kurcząt brojlerów profesjonalnego programu leczenia wymaga stosowania badań bakteriologicznych. Są hodowcy, którzy decydują się na określenie oporności na antybiotyki co cykl produkcyjny ale ma to swoje koszta. Badanie wykonuje się minimum od 3 do 5 sztuk piskląt (koszt 1 pisklę – 100 zł) dochodzi również koszt antybiogramu ok. 35 zł za jeden. Zaleca się wykonywać badanie bakteriologiczne dla minimum dwóch cykli produkcyjnych w roku.

Badania są następstwem wzmożonej intensywności hodowli drobiu, co wiąże się ze wzrostem zachorowalności. Zaś podłoże rozwoju czynników chorobotwórczych nie jest do końca znane.

Prowadzona profilaktyka nie przynosi zamierzonych efektów, mimo podawanych leków coraz częściej u brojlerów nie notuje się poprawy. Wzrasta natomiast procent śmiertelności, powyżej progu dopuszczalnego zapewniającego hodowcy zyski.

Warto zwrócić uwagę, że karencja podawanych do wody antybiotyków jest ściśle określona i musi być przez hodowców przestrzegana, ze względu na bezpieczeństwo żywności.

Jak zapowiedział Jarosław Naze – zastępca głównego lekarza weterynarii w branży drobiarskiej powstanie nowy program monitorowania pozostałości antybiotyków w wodzie.

Antybiogram to badanie, które pozwala na precyzyjne dostosowanie antybiotyków do występujących problemów zdrowotnych w stadzie. Sam posiew ma natomiast za zadanie określenie na który szczep bakterii nasze kurczęta są odporne.

Jest szereg laboratoriów jak i prywatnych klinik weterynaryjnych mających w swojej ofercie tego typu badania.