Niedawno informowaliśmy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas zakupu i transportu piskląt do gospodarstwa.

>>>>> Czytaj więcej: Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu piskląt?

Zagadnienia omówione we wspomnianym tekście, to jednak dopiero początek sukcesu. Powodzenie odchowu w ogromnej mierze zależy od tego, w jakich warunkach będą przebywały pisklęta. Oczywiście niewielki odsetek upadków kurcząt wywołany jest przez czynniki fizjologiczne (głównie wady rozwojowe i złą kondycję piskląt), jednak ryzyko niepowodzenia znacząco wzrasta wskutek niezapewnienia zwierzętom właściwych warunków bytowania.

Najważniejsze, aby pisklęta przebywały w ciepłym i suchym otoczeniu. W pierwszym tygodniu życia powinny mieć one zapewnione temperatury rzędu 30-32 st. C, w dalszym okresie odchowu możliwe jest obniżenie temperatury do około 26-28 st. C. Ważnym czynnikiem jest również zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza: powinna się ona utrzymywać na poziomie około 70 proc.

W warunkach chowu przydomowego kurczęta odchowywane są zwykle w specjalnych wygrodzeniach. Mogą być one wykonane z płyt OSB, sklejki lub desek. W handlu dostępne są również specjalne panele PCV służące do budowy kręgów w których odchowywane będą pisklęta. Rozwiązanie to jest trwałe, a co ważne możemy z łatwością umyć i zdezynfekować wygrodzenie wykonane z takich paneli. Koszt zakupu paneli pozwalających na budowę kręgu dla około 300 kurcząt, to około 300 zł.

Podstawowym źródłem ciepła są w odchowie kurcząt promienniki podczerwieni. Nie tylko ogrzewają one powierzchnie bytowania kurcząt, ale dodatkowo pobudzają krążenie u młodych zwierząt. Ważne, aby promienniki stosowane były wraz z specjalnie do tego przeznaczoną oprawą: ogranicza ona ryzyko pożaru i porażenia prądem, a poza tym w łatwy sposób można zmieniać wysokość zawieszenia lampy. W ten sposób bez problemu możemy płynnie regulować temperaturę. Koszt zakupu najtańszego promiennika to kilkanaście złotych. Standardowa oprawa kosztuje około 40 zł.

Pamiętajmy również o kontroli wilgotności powietrza. Jak wspomniano, powinna ona wynosić około 70 proc., często zdarza się jednak że jest ona niższa. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest polewanie woda podłóg wokół wygrodzeń w których przebywają kurczęta.

Podłoga w wygrodzeniu musi być wyłożona warstwo słomy o grubości ok. 15-20 cm. Ważne by była to słoma wysokiej jakości: nie może być zawilgocona ani porażona grzybami pleśniowymi.

Ważnym elementem odchowu jest również zapewnienie zwierzętom wysokiej higieny żywienia. Zarówno pasza jak i woda muszą być podawane w specjalnie do tego przystosowanych urządzeniach. Ważne by pasza była zadawana regularnie w niewielkich porcjach. Urządzenia do karmienia i pojenia piskląt musza być także codziennie myte, gdyż często dochodzi do zanieczyszczenia urządzeń ściółką i odchodami.

W pierwszych tygodniach życia zwierzętom do picia należy podawać letnią wodę. Jeśli chodzi o paszę, najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki pełnoporcjowej. Nie warto raczej silić się na samodzielną produkcje paszy. Wiele na tym nie zaoszczędzimy, a wybierając wysokiej jakości pasze mamy pewność, że nasze kurczęta otrzymują taką ilość składników pokarmowych jakiej potrzebują.