Jak poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, w ostatnich dniach potwierdzono kolejne w regionie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków m.in. na terenie powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego oraz kępińskiego.

Ognisko grypy ptaków potwierdzono także na terenie powiatu wolsztyńskiego. Jak poinformowano, Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N1 w próbkach pobranych w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim.

- Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 627 126 szt. kur niosek. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków - wskazano.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, w ubiegłym roku w regionie potwierdzono łącznie 122 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.