Wiele nowych ognisk choroby zidentyfikowano również na kontynencie.

We Francji przybyło 15 ognisk choroby spowodowanej przez szczep H5N8, a także dwa ogniska mniej zjadliwej wersji ptasiej grypy. Dotyczą one przede wszystkim ferm kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Wynikiem była utarta ponad 52 tys. ptaków.

W Niemczech ogłoszono pojawienie się jednego ogniska w Dolnej Saksonii gdzie ubojowi ma być poddane 8 tys. indyków. W dwóch wcześniej zidentyfikowanych ogniskach: w Saksonii Anhalt eutanazji poddano 10 tys. kaczek, a w Nadrenii Północnej Westfalii ubojowi z konieczności poddano ponad 21 tys. indyków.

Czytaj więcej: Zutylizowano ok. 30 tysięcy sztuk drobiu po stwierdzeniu kolejnych ognisk ptasiej grypy

W Serbii 100 ptaków z chowu zagrodowego poddano eutanazji w rejonie Kovij, a dwa kolejne ogniska odkryto w stadach przyzagrodowych w tym samym regionie a ubojowi poddano 137 ptaków.

W Polsce w województwie lubuskim, w wyniku rozpoznania kolejnego ogniska ubito 671 ptaków, a przedtem padło 329 zwierząt. Kolejne dwa ogniska ptasiej grypy H5N8 pojawiły się w województwach: lubuskim i podkarpackim co doprowadziło do uboju 36 tys. ptaków.

Czytaj więcej: Ptasia grypa dotarła na Podkarpacie

Na Węgrzech zaobserwowano 24 nowe ogniska przede wszystkim na fermach kaczek w rejonie Bacs-Kiskun. Z powodu choroby ubitych zostało ponad 150 tys. ptaków.

W Holandii odnaleziono nie tylko martwe dzikie ptaki zmarłe w wyniku choroby, lecz także dwie fermy komercyjne zgłoszono jako zainfekowane. Prawie 14 tys. kaczek poddano eutanazji na fermie w Overijssel, a 28 tys. na fermie we Fryzji.

Na Ukrainie stwierdzono dwa ogniska w chowie przydomowym i odnaleziono kilka martwych łabędzi.

W Rosji padły 74 ptaki w gospodarstwie przyzagrodowym w kraju krasnodarskim na południu Rosji.

W Iranie eutanazji poddano ponad 170 tys. ptaków z powodu grypy H5N8, która wystąpiła w dwóch ogniskach.