Służby weterynaryjne stwierdziły ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu chełmińskiego, w woj. kujawsko-pomorskim. Do utylizacji 20 tysięcy kur.
Potwierdzono ognisko grypy ptaków w kompleksie kurników w gospodarstwie rolnym w Lisewie, w powiecie chełmińskim. Do wybicia i utylizacji jest 30 tys. kur niosek. Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał sztab kryzysowy i wprowadził strefy zapowietrzenia i zagrożenia grypą ptaków.
- To kolejny przypadek tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Działa sztab kryzysowy. Sytuacja jest monitorowana. Pracują służby weterynaryjne. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Strefa zapowietrzenia to obszar w obrębie 3 km od miejsca ogniska. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Lipienek, Lisewo, Malankowo, Mgoszcz, Pniewite, Strucfoń, Drzonowo i Kornatowo w gminie Lisewo (powiat chełmiński), oraz wsie Bielawy i Józefkowo w sąsiedniej gminie Płużnica, w powiecie wąbrzeskim.
Obszar zagrożony obejmuje tereny w promieniu 10 km od ogniska choroby. Według zarządzenia znalazły się w nim gminy Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno w powiecie chełmińskim, gminy Płużnica i Ryńsk w powiecie wąbrzeskim, w powiecie toruńskim gmina Chełmża, a w powiecie grudziądzkim dwie wsie w gminie Grudziądz.
Jak zapewnił na portalu chelmno.naszemiasto.pl starosta chełmiński Zdzisław Gamański, jeszcze dziś na zakażonej fermie zagazowane ma zostać 7 tysięcy kur. Resztazas w ciągu dwóch kolejnych dni. Starosta poinformował również, że właściciel zakażonej fermy posiada jeszcze kilka kurników w innych miejscowościach, ale choroby w nich nie wykryto.
To już kolejne ognisko ptasiej grypy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.14 stycznia wojewoda informował o ognisku ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim. Na zakażonej fermie wybito około 30 tys. indyków.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)