Programy żywieniowe dostosowuje się, więc nie tylko do wieku i płci ptaków, ale także do ich specyficznych wymagań gatunkowych, czyniących indyki zwierzętami wrażliwymi, więc trudnymi w chowie.

Za schorzenia metaboliczne odpowiadają przede wszystkim niedobory poszczególnych składników w dawce, które choć z pozoru mogą wydawać się błahe, uznawane są za główną przyczynę krzywicy i zapalenia stawów u młodych ptaków.

Krzywica jest jedną z chorób powszechnie występujących na ptasich fermach. Za jej bezpośrednią przyczynę uznaje się niedobory w paszy wapnia, fosforu, witaminy C, witaminy D3 lub nadmiar fosforu i witaminy A. Choroba może być także negatywnym wynikiem nieprawidłowego stosunku CA:P w dawce.

Niestety od momentu „zadziałania" czynnika żywieniowego odpowiedzialnego za krzywicę do wystąpienia jej widocznych objawów mija często tak długi czas, że leczenie okazuje się już zbyt późne i mało efektywne. Indyki cierpiące na krzywicę mają problemy z poruszaniem, przyjmują beczkowatą postawę „kowboja" (szeroko rozstawione nogi, stopy blisko siebie). Na skutek rozmiękczenia struktur kostnych dochodzi do deformacji kończyn pod wpływem ciężaru szybko przybierających na masie brojlerów. Mające problemy z poruszaniem się ptaki, unikają ruchu, w stadzie może pojawiać się kanibalizm. Aby zapobiec wystąpieniu w stadzie tej poważnej w skutkach choroby należy zapewnić ptakom dostęp do witamin i minerałów na odpowiednim dla nich poziomie.

Chondodystrofia, perosis, to kolejne schorzenie układu ruchu, na które zapadają brojlery indycze jak i kurze. Peroza spowodowana jest ogólnym niedoborem witamin z grupy B i mikroelementów tj. mangan i cynk, polega na skróceniu kości długich (np. udowych), ich wykręceniu w stawie (o 90° i więcej) i przesunięciu ścięgna Achillesa.

Ptaki cierpią, kuleją lub nie mają w ogóle możliwości poruszania się, przyjmują postawę leżącą z „uszkodzoną" kończyną wyciągnięta do tyłu. Aby zapobiegać chorobie, atakującej indyki w 2 miesiącu życia, należy unikać niedoborów pokarmowych poprzez staranne i prawidłowe bilansowanie dawki pokarmowej. Indyki przeznaczone do produkcji powinny ponadto pochodzić ze stad wolnych od mykoplazmowy (infekcja bakteryjna, w przebiegu, której obserwuje się zapalenie stawów- perosis).