W gminie Surwold w powiecie Emsland (Dolna Saksonia) oficjalnie 30 września potwierdzono podejrzenie ptasiej grypy na fermie drobiu. Około 700 gęsi, około 750 kaczek i około 600 brojlerów zostało zainfekowanych wysoce zjadliwym wirusem grypy H5N1. Zwierzęta są zabijane, a okręg wydaje ogólny zarządzenia zawierający środki zapobiegawcze mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Również w tym przypadku środki ochronne obejmują utworzenie strefy ochronnej w odległości około 3 km wokół zakładu, w którym doszło do wybuchu oraz strefy nadzoru o promieniu 10 km wokół zakładu, w którym doszło do wybuchu. W strefie ochronnej znajduje się siedem zakładów handlowych z ponad 190 tys. sztuk drobiu i 23 gospodarstwa hobbystyczne z 415 ptakami.

Ponownie 12 września na fermie indyków wykryto ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy z wirusem H5, a  Instytut Friedricha Loefflera (FLI) oficjalnie potwierdził wybuch epidemii w gminie Garrel (powiat Cloppenburg).

Nakazano zabicie i ewakuację żywego inwentarza: 30 tys. indyków. Utworzono ponownie również utworzono strefy ochrony i nadzoru. Ponadto powiat Cloppenburg planuje ponowne wprowadzenie zakazu hodowli indyków dla gmin Bösel, Garrel i Molbergen oraz obszarów miejskich Cloppenburg i Friesoythe.