Ogniska grypy ptaków wykryto na fermie w Hekendorp koło Goudy na wschodzie Holandii i w Witmarsum w północnej Fryzji – poinformował Polsat News. W pierwszym gospodarstwie wybito około 100 tys. sztuk drobiu, zaś w drugim - 90 tys. kur. Informacje o wystąpieniu ognisk podała w niedzielę holenderska minister rolnictwa Carola Schouten. Na fermach drobiu w Niderlandach już przed miesiącem zaostrzono rygory bioasekuracji obawiając się zarazy.


Holenderskie służby sanitarne ujawniły u części zbadanych kur „wysoce zaraźliwą odmianę szczepu H5”. Wirus pojawił się w Niderlandach za sprawą ptaków wędrownych - 23 października w jednym z gospodarstw znaleziono dwa padłe łabędzie, u których zdiagnozowano wirusa H5N8.


Ptasia grypa w ostatnich tygodniach pojawiła się m.in. w Rosji, Kazachstanie, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Danii i ostatnio na Korsyce. Wiele krajów wprowadziło dodatkowe środki ostrożności i zaostrzyło przepisy sanitarne, by zminimalizować możliwe straty.

Na szczęście nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia H5N8 u ludzi. Wirus obecny w mięsie drobiowym ginie po obróbce termicznej.