O tym jak zastępować białko soi w mieszankach paszowych w przypadku drobiu i bydła opasowego, będziemy mówić podczas III Ogólnokrajowej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju na temat śruty rzepakowej pt. "Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości pasz rzepakowych w żywieniu drobiu oraz bydła mięsnego."

Podczas spotkania, które odbędzie  19 listopada  2019 r.  we Włoszakowicach k. Leszna eksperci ds. żywienia drobiu oraz bydła mięsnego przedstawią realne możliwości zastąpienia udziału śruty sojowej paszami rzepakowymi.

To już trzecia edycja konferencji, poświęconej upowszechnianiu wykorzystania rzepaku w żywieniu zwierząt. W tym roku praktyczne porady żywieniowe zostaną skierowane do producentów drobiu i bydła opasowego.

Zastąpienie śruty sojowej paszami rzepakowymi umożliwia również wprowadzanie na rynek spożywczy produktów, które będą spełniały wymogi towarów wytworzonych bez GMO i bez udziału pasz GMO w żywieniu zwierząt. Produktów, które coraz lepiej są rozpoznawalne i pożądane przez konsumentów. 

W trakcie spotkania zostaną również poruszone tematy warunków certyfikacji żywności oraz pasz non-GMO ale i kosztów zastąpienia soi poekstrakcyjną śrutą rzepakową w żywieniu wspomnianych gatunków zwierząt.

Patronem medialnym spotkania jest redakcja "Farmera".

Zgłoś swój udział już dziś!