Poseł Stefan Krajewski (PSL) podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że po raz kolejny posłowie Koalicji Polskiej - PSL muszą wzywać rządzących do zajęcia się problemami i tematami dotyczącymi polskiej wsi.

- Dziś upominamy się o drobiarzy, których interes przez panującą ptasią grypę jest zagrożony - mówił poseł.

Według Krajewskiego, rząd nie reaguje w tej sprawie. - Nie ma pomocy w bioasekuracji. Nie ma wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej - wskazał.

Rzecznik ludowców Miłosz Motyka zapowiedział, że posłowie Koalicji Polskiej będą przedstawiali tę sprawę podczas posiedzenia komisji rolnictwa. - Ale już dzisiaj chcieliśmy zaapelować do pana ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i żądać od niego jasnej interwencji w tej sprawie - oświadczył Motyka.

- Jeżeli rząd znajduje miliardy złotych, które wyrzuca w błoto budując wieże w Ostrołęce, to powinny się one znaleźć również dla polskiej wsi - dodał.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus (PiS) podkreślił w rozmowie z PAP, że grypa ptaków jest bardzo poważnym problemem, którym ministerstwo rolnictwa się zajmuje. - Zajmuje się tym zarówno Główny Lekarz Weterynarii, jak również minister rolnictwa - podkreślił Telus.

Dodał, że ostatnio rozmawiał z szefem resortu rolnictwa o tym problemie. - I minister przygotowuje również pakiet pomocowy dla tych osób, które zetknęły się z ptasią grypą - poinformował szef komisji rolnictwa.

Grypa ptaków to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.