Główny Inspektorat Weterynarii przekazał wczoraj informację na temat potwierdzenia dwóch nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie kraju. Szczególnie niepokoi fakt, iż jedno z ognisk stwierdzono na terenie powiatu przemyskiego na Podkarpaciu. Do tej pory chorobę potwierdzono w stadach drobiu na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej.

Pierwsze z omawianych ognisk wykryto na fermie utrzymującej ponad 36 tys. sztuk indyka w wieku od 10 do 13 tygodni. Ognisko choroby wykryto na terenie miejscowości Deszczno należącej do powiatu gorzowskiego. Miejscowość ta leży na obszarze zapowietrzonym, który ustalono po wykryciu drugiego ogniska choroby.

Drugie z ognisk wykryto na terenie gminy Przemyśl na Podkarpaciu. Dotyczy ono gospodarstwa, w którym prowadzony był przyzagrodowy chów różnych gatunków drobiu. Gospodarstwo łącznie utrzymuje 72 sztuki drobiu.

W obu przypadkach lokalne służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Jednocześnie Główny Inspektorat Weterynaryjny apeluje do producentów drobiu o zachowanie szczególnych środków ostrożności i przestrzeganie przepisów bioasekuracji, które ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Przede wszystkim należy zabezpieczyć obiekty przed odstępstwem dzikiego ptactwa, nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków, a także stosować odzież ochronną i maty dezynfekcyjne. Jednocześnie w przypadku zaobserwowania objawów klinicznych (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, sinica, wybroczyny, biegunka) lub innych niepokojących objawów (podwyższona śmiertelność zwierząt, spadek nieśności, niższe pobranie paszy) należy niezwłocznie o fakcie tym powiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii lub władze lokalne.