Wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w powiecie ostrowskim, taką wiadomość przekazał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Hyhs - informuje w swoim serwisie polsatnews.pl. Choroba wystąpiła w Topoli Osiedlu na terenie południowej Wielkopolski i miała być wykryta jeszcze 31 grudnia 2019 r. W zlokalizowanym ognisku może znajdować się 65 tys. kur, utylizacji zostaną poddane również jaja.

Pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego w piątek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Aktualnie wyznaczono też strefy z ograniczeniami w związku z wystąpieniem ogniska, zapowietrzoną i zagrożoną.

Obecna sytuacja nie wróży dobrze umowom handlowym z krajami trzecimi. Jak już wcześniej pisaliśmy Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podkreśla, że branża z zaniepokojeniem oczekuje na decyzję władz weterynaryjnych z Chin i RPA w zakresie utrzymania eksportu drobiu. Dyrektor Izby, Katarzyna Gawrońska przypomina: grypa ptaków, która wystąpiła w naszym kraju w 2016-17 roku skutecznie "wyrzuciła" nas z obu tych rynków. Mamy nadzieję, że tym razem będzie inaczej, że Chiny i Południowa Afryka zechcą uznać "regionalizację", czyli wyłączenie z międzynarodowego handlu jedynie niewielkiej części obszaru kraju, a nie całego terytorium.

W minionym roku oba wspomniane rynki,  istotnie napędzały sprzedaż drobiu z Polski. Dlatego informacja o ogniskach prawdopodobnie przekreśli dalsze plany dobrej sprzedaży mięsa drobiowego do Chin.

Czytaj więcej >>>  Ptasia grypa - do likwidacji kwalifikuje się 100 tys. indyków